1 komentarz

Żywność darowana na cele charytatywne – bez obciążeń VAT?

W lipcu w Sejmie przegłosowano ważną nowelizację, która daje nadzieję na ograniczenie masowego marnotrawienia żywności. Przedsiębiorcy, dysponujący produktami spożywczymi, będą mogli przekazywać żywność na cele charytatywne… bez obciążeń VAT!


Dotychczas, jedynie producenci żywności mieli możliwość przekazywania organizacjom pożytku publicznego swoje nadwyżki żywności, bez dodatkowych obciążeń podatkowych (VAT). Zmiana przepisów pozwoli wszystkim przedsiębiorcom, obracającym produktami żywnościowymi, przekazywać nadwyżki żywności na cele charytatywne na tych samych zasadach.
Jednak, aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień w przypadku kontroli skarbowej, należy pamiętać o jednym istotnym warunku: obdarowana organizacja powinna prowadzić swoją dokumentację w taki sposób, by można było bezpośrednio wykazać przeznaczenie darowanej żywności na cele charytatywne. Federacja Polskich Banków Żywności, która od lat zaangażowana jest w proces redystrybucji nadwyżek żywności w sieci organizacji pożytku publicznego i w rozmaitych punktach pomocy społecznej, zapewnia, że już obecnie prowadzi swoją ewidencję na poziomie wymaganym przez przepisy.

Decyzja Sejmu może przynieść spory postęp w zwalczaniu zjawiska niedożywienia i przeciwdziałaniu skrajnemu ubóstwu w Polsce. Pomocą charytatywną mogą być teraz zainteresowani nie tylko producenci, ale także sieci handlowe, sklepy oraz firmy oferujące szeroko pojęte usługi gastronomiczne. Dotychczas, przedsiębiorcy z tych sektorów, z uwagi na niekorzystne przepisy podatkowe, utylizowali nadwyżki żywności, nie dając szansy na redystrybucję pełnowartościowego pożywienia wśród ubogich. Zdaniem Federacji Banków Żywności w ciągu roku w sieciach handlowych marnuje się kilkaset ton żywności, podczas gdy w Polsce ok. 2,5 mln osób żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa. Jest nadzieja, że po zmianie przepisów wskaźniki te ulegną dalekiej poprawie.

 

Podziel się:

Komentarze

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT: w tym właśnie dot. zwolnienia od podatku produktów i usług firm przekazujących towary spożywcze na potrzeby działalności charytatywnej, na krótko przed upływem okresu ważności tych towarów (dotychczas do tego byli upoważnieni tylko producenci). http://bit.ly/1fw2xaa
3 września 2013 o godzinie 11:26 #1

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).