0 komentarzy

Zróżnicowane stawki odsetek od 2015?

Stawki odsetek od zaległości podatkowych mają być zróżnicowane, zależnie od postawy podatnika.
Resort finansów zapowiedział rychłą zmianę przepisów w zakresie stosowania karnych odsetek.

 

Od 2015 r. mają obowiązywać nowe reguły obciążania zaległości podatkowych odsetkami karnymi. Uczciwi podatnicy, którzy wykrywając w swoich rozliczeniach niezgodności, zwrócą podatek, zapłacą fiskusowi dwukrotnie mniejsze odsetki (liczone wg 50% stawki podstawowej). W przypadku podatników, u których to fiskus wykryje niedopłaty daniny, mogą zostać zastosowane dwukrotnie wyższe odsetki karne (200% stawki podstawowej). Zmiany w przepisach zapowiedziało Ministerstwo Finansów, m.in. w tzw. „Pakiecie działań podatkowych", dostępnym na stronach ministerstwa.

W uzasadnieniu resortu dla zaproponowanych zmian możemy przeczytać, że fiskus nie dysponuje odpowiednimi niefiskalnymi i nie będącymi karą narzędziami prewencji, które mogłyby zostać zastosowane wobec „szczególnie nagannych praktyk w obszarach o podwyższonym ryzyku.” Za obszary takie resort uznaje VAT, cło i akcyzę. Nasuwa się pytanie – przytaczane za licznymi komentarzami i opiniami ekspertów – które z działań podatników mogą zostać uznane przez organy skarbowe za „szczególnie naganne” i czy, po zmianie przepisów, nowe prawo nie skłoni urzędników do zwyczajowego nakładania na przedsiębiorców dwukrotnie wyższych stawek odsetek za niezapłacone podatki.

Warto podkreślić, że zgodnie z zapowiedzianymi zmianami, podwójna stawka karna ma zostać nakładana na podatników, którzy mimo takiego obowiązków nie składają deklaracji podatkowych, a także wobec tych przedsiębiorstw, które w sposób rażący (co najmniej 25%) zaniżą kwoty należnych danin.

Drugą z zapowiedzianych zmian jest obniżenie stawki preferencyjnej z obecnych 75 do 50% dla tych podatników, którzy sami zgłoszą urzędom skarbowym niewłaściwie rozliczone podatki oraz je niezwłocznie uregulują. Niższa stawka preferencyjna ma skuteczniej zachęcać podatników do ujawnienia nieprawidłowości czy zaległości w zapłacie podatku – zanim u podatnika nastąpi kontrola! W opinii ministerstwa, obecnie stosowana 75% stawka nie jest odpowiednio silnym bodźcem do takich działań.

Warte uwagi jest także ograniczenie czasowe do zastosowania stawki preferencyjnej 50%. Będą mogli z niej skorzystać jedynie ci podatnicy, którzy złożą korektę nie później niż sześć miesięcy po złożeniu deklaracji. Szczególnie ta ostatnia propozycja ograniczenia nasuwa podejrzenie, że wprowadzenie zróżnicowanych stawek odsetek karnych to, przede wszystkim, kolejny sprytny pomysł resortu finansów na poprawę kondycji budżetu. Tym bardziej, że wraz z uzasadnieniem zmian resort przedstawił swoje wyliczenia – dzięki zastosowaniu 200% stawki, do budżetu w 2015 r. ma wpłynąć dodatkowo miliard złotych.

Opisywane zmiany wiążą się jeszcze z koniecznością zmiany zapisów w Ordynacji podatkowej oraz ustawie Prawo Celne.

 

Podziel się:

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).