0 komentarzy

Zakusy MF na VAT od dodatkowych świadczeń pracowniczych

Niedawno, bez większego medialnego echa, Ministerstwo Finansów wydało decyzję w sprawie sposobu naliczania VAT od dodatkowych świadczeń pracowniczych. Opinia resortu jest niekorzystna dla tych przedsiębiorców, którzy po korzystnych cenach oferują swoim pracownikom m.in. pakiety medyczne i karnety sportowe.

Firmy, które realizują wewnętrzne programy motywacyjne, często nabywają usługi w postaci pakietów czy bonusów, by następnie odsprzedać je swoim pracownikom po cenach korzystniejszych od cen rynkowych. W ten sposób pracownicy, płacąc nierzadko jedynie symboliczną złotówkę. mogą korzystać z szeregu przywilejów i usług (np. z dodatkowej opieki medycznej czy sportowych pakietów). Dotychczasowa interpretacja przepisów poparta opiniami Izb Skarbowych wskazywała, że przy tego typu transakcjach przedsiębiorca może naliczać VAT, przyjmując za podstawę faktyczną cenę odsprzedaży usług pracownikom. Ministerstwo Finansów właśnie przekreśliło tę wykładnię, wprowadzając własne instrukcje.

Chodzi o pismo resortu z 18 września 2014 r. (nr PT8/033/86/539/PSG/14/RD84700) w sprawie naliczania VAT od dodatkowych świadczeń dla pracowników. Opinia resortu uchyla wcześniejsze, korzystne dla podatników, interpretacje Izb Skarbowych. Wedle opinii Ministerstwa (które w piśmie jednoznacznie stwierdza, iż wydana w tej sprawie 19 lutego br. interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu jest nieprawidłowa), opisane wyżej transakcje wymagają od podatnika naliczenia VAT od wartości rynkowej, a nie tej, jaką w rzeczywistości zapłacił pracownik.

Wiadomość jest dla podatników o tyle mało przyjemna, że organy skarbowe mają teraz możliwość ściągania VAT od tego rodzaju świadczeń pracowniczych za okres do 5 lat wstecz… Na tym jednak nie koniec konsekwencji. Wydaje się, że w wyniku decyzji Ministerstwa Finansów stracić mogą również pracownicy. Przedsiębiorcy bowiem, w obliczu nowych zasad naliczania VAT od świadczeń, mogą już nie być tacy skorzy do dofinansowania bonusów i pakietów pracowniczych.

Podziel się:

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).