0 komentarzy

Z dzieckiem do pracy…?

W swoim expose Premier Ewa Kopacz zapowiedziała specjalne ulgi w podatku dochodowym wspierające tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli. W odpowiedzi na złożoną przez Premier obietnicę, pod koniec marca Rząd opublikował projekt zmian w obu Ustawach o podatku dochodowym. Projektowana nowelizacja zakłada nie tylko ulgi na prowadzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli, ale również na refundowanie pracownikom części wydatków ponoszonych z tytułu pobytu ich dziecka w innych placówkach opiekuńczych.

Według projektu przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć w koszty uzyskania przychodów wydatki poniesione na:

  • prowadzenie zakładowego żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola oraz
  • wypłacone pracownikom dofinansowania z tytułu uczęszczania ich dzieci do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola innego niż placówka zakładowa, pod warunkiem że kwota dofinansowania wypłacana pracownikowi nie przekroczy miesięcznie 300,00 zł na każde dziecko.

Jednocześnie dla pracownika takie dofinansowanie będzie zwolnione z podatku dochodowego. Prawdopodobnie będzie ono jednak podlegało oskładkowaniu, co oznacza, że fizycznie pracownik otrzyma kwotę dofinansowania pomniejszoną o składki ZUS.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2016.

Projekt nowelizacji jest obecnie skierowany do konsultacji społecznych.

Zarówno tworzenie placówek opiekuńczych, jak i wypłata dofinansowania nie jest obligatoryjna dla pracodawców. Jednak możliwość zaliczenia tych wydatków w koszty uzyskania przychodu może zachęcić firmy do wspierania rodziców małych dzieci w opiece nad ich pociechami. Czekamy na dalsze losy tego projektu.

 

Podziel się:

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).