0 komentarzy

Wyszukiwanie faktur w Symfonii pomaga w rozliczaniu podatków

Najnowszą wersję Systemu Symfonia stworzono m.in. z myślą o wspieraniu księgowych w obliczaniu podstaw podatku dochodowego oraz VAT, zgodnie z przepisami III ustawy deregulacyjnej.

Od wejścia w życie III ustawy deregulacyjnej na księgowych spadło więcej obowiązków i odpowiedzialności. Wynikają one ze sposobu, w jaki od stycznia oblicza się podstawy podatku dochodowego oraz wartości podatku VAT. Przed złożeniem deklaracji podatkowych księgowi muszą weryfikować przepływy finansowe w odniesieniu do konkretnych faktur i rozrachunków z kontrahentami. Do tego dochodzi jeszcze monitoring wskazanych na fakturach terminów płatności oraz wyodrębnienie tych faktur zakupu, które zostały wystawione metodą kasową.

Przy działalności w skali mikro kojarzenie przepływów finansowych z poszczególnymi fakturami i rozrachunkami jest stosunkowo proste. Inaczej jest w sytuacji, gdy firma przetwarza setki i więcej dokumentów. Nowy System Symfonia wspiera w przygotowaniu deklaracji – oto wybrana funkcjonalność niezbędna dziś do prawidłowego i szybkiego wyliczenia podstaw podatku dochodowego i kalkulacji VAT:

  1. wgląd w bieżące rozliczenia kasowe oraz rozrachunki z kontrahentami,
  2. mechanizmy wyszukiwania (filtrowanie wyników wyszukiwania) zobowiązań, stosujące również jako kryterium datę zaliczenia faktury w koszty – dają one możliwość identyfikacji wszystkich zobowiązań, w tym tych, od których już należy skorygować podatek dochodowy, jak i tych, dla których zbliża się moment, po którym podatek dopiero trzeba będzie korygować,
  3. mechanizmy i algorytmy, które przyporządkowują zdarzenia płatności do poszczególnych rejestrów VAT, okresów rozliczeniowych podatków, kontrahentów oraz dokumentów zakupu i sprzedaży,
  4. algorytmy automatycznie wyliczające podstawy podatku dochodowego oraz kwoty podatków należnego oraz naliczonego,
  5. mechanizmy wspierające automatyczne wystawianie deklaracji podatkowych w wersji elektronicznej.

Zrzut ekranowy

Przypomnę, że ponieważ do końca ub. r. przepisy wymagały rozliczania podatków na innych niż obecnie zasadach, jedynie ostatnie wersje Systemu Symfonia 2013.1 wyposażone są w pełne możliwości i narzędzia wspierające użytkowników w efektywnej pracy. Dzięki nim, księgowym udaje się ograniczyć do minimum niezbędne ręczne operacje.

 

Podziel się:

Pliki do pobrania

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).