1 komentarz

Wyrok NSA stymuluje ustawodawcę do doprecyzowania kwestii reprezentacji

17 czerwca Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie już wcześniej opisywanej na naszym blogu. Chodzi o niejednoznaczne, obecnie obowiązujące przepisy w sprawie zaliczania w koszty firmy wydatków na reprezentację. NSA co prawda nie wydał wiążącej uchwały w tej sprawie, ale jego wyrok (jak podkreślają media, najbardziej doniosły od 2007 r., kiedy zmieniono przepisy) może zmotywować resort finansów do znowelizowania prawa i doprecyzowania definicji reprezentacji.

Sąd, w swoim niedawnym wyroku z 17 czerwca 2013 r. (sygn. akt II FSK 702/11) jednoznacznie wskazuje, że wydatek związany z poczęstunkiem kontrahenta, czy to w restauracji czy w swojej siedzibie, o ile wiąże się on z generowaniem przychodu (np. szeroko rozumianym wypełnianiem czy zawieraniem kontraktów), może być zaliczony w koszty firmy. Interpretacja obecnie obowiązujących przepisów niejako z automatu zakłada, że wydatki tego rodzaju są kosztem reprezentacji, czyli służą budowaniu korzystnego wizerunku firmy i jako takie, nie mogą zostać zaliczone w koszty. Zatem wyrok NSA praktycznie kwestionuje tę interpretację.

Decyzja NSA może zachęcić przedsiębiorców do zaliczania w koszty wydatków gastronomicznych, ale pod warunkiem, że łatwo wykazać ich powiązania z przychodem. Należy przy tym pamiętać, że precedensowy wyrok na korzyść konkretnego przedsiębiorstwa, nie zmienia przepisów i zapewne spory na gruncie definicji kosztów reprezentacji będą trwały dalej, dopóki ustawodawca nie znowelizuje przepisów, tak aby były one jednoznaczne. Zresztą NSA wyraźnie wskazał konieczność zmiany prawa, trafnie stwierdzając, że w każdym przypadku wyłączania przez ustawodawcę określonych wydatków z kosztów, konieczna jest precyzja w zdefiniowaniu tych wydatków.

 

Podziel się:

Komentarze

Dziś Puls Biznesu pisze więcej na ten temat: http://bit.ly/19jznfS :-)
25 lipca 2013 o godzinie 09:44 #1

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).