4 komentarze

W 2014 nowe zasady rozliczania VAT!

Od stycznia 2014 r. wejdzie w życie kluczowa dla przedsiębiorców zmiana prawna, mająca konsekwencje w zakresie identyfikacji momentu powstawania obowiązku podatkowego. Co to oznacza w praktyce? Mówiąc najogólniej: trzeba się będzie przyzwyczaić do zupełnie innych zasad rozliczania VAT oraz terminów wystawiania faktur.

Nie po raz pierwszy sylwestrowa noc wprowadzi nas w nową rzeczywistość biznesową. Od 1 stycznia będziemy inaczej rozliczać VAT. Faktury, które stosujemy od lat, pozostaną, ale zmiany prawne zmuszą praktycznie wszystkich przedsiębiorców do nowego podejścia w ich wystawianiu.

Od stycznia zacznie obowiązywać m.in. art. 19a, dodany do ustawy z dn. 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. 2013, poz. 35). Zawarto w nim tzw. ogólną zasadę powstawania obowiązku podatkowego (VAT). Mówi ona o tym, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dostawy towarów lub wykonania usługi. Zasada w swoim brzmieniu jest wręcz banalnie prosta, ale…

Zwróćmy uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • Po pierwsze: podatnicy utracą szereg możliwości wpływania na sam moment powstawania obowiązku podatkowego, ponieważ generalnie nie będzie on powiązany z datą wystawienia faktury. Oznacza to konieczność dogłębnej rewizji w zakresie zarządzania podatkami, planowania cash flow i dokonywania wcześniejszych rezerw na opłacenie podatku należnego.
  • Po drugie: warto podkreślić, że obowiązek podatkowy powstawać będzie z chwilą dostarczenia towaru, a nie jak jest do tej pory – z chwilą wystawienia faktury. Wielu przedsiębiorców już się zastanawia, jakie kontrole biznesowe wdrożyć, by monitorować dostawy realizowane na przełomie miesięcy – jak efektywnie sprawdzać, czy kontrahent już otrzymał towar, czy jeszcze nie? Wszak to od daty dostarczenia towaru zależeć będzie moment rozliczenia VAT od tej sprzedaży…
  • Po trzecie: Samo wystawienie faktury „będzie się rządziło" nowymi zasadami. Fakturę będzie można wystawić nawet na 30 dni przed przekazaniem towaru. Z drugiej strony, będzie ją można wystawić nawet 45 dni po realizacji usługi lub dostarczeniu towaru. To oznacza nowe uwarunkowania, które będą istotnie wpływać na relacje biznesowe między przedsiębiorcami.

Jak przygotować się do zmian przed końcem tego roku? W jaki sposób zmiany w przepisach wpłyną na konkretną działalność gospodarczą? O czym koniecznie trzeba wiedzieć? Analizujemy powyższe wątki i będziemy systematycznie rozwijać je w kolejnych publikacjach na blogu.

Przydatny link:

Ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw: http://bit.ly/H7y7Ag

Podziel się:

Komentarze

Dziękuję za informację, jest pomocna i dobrze napisana. Czekam na dalsze informacje w tej sprawie, zwłaszcza w zakresie rozwiązań od strony programu Symfonia.
terka (83.5.*.*)
23 października 2013 o godzinie 07:53 #1
Autorze, wydaje mi się że błędna jest interpretacja daty dostarczenia towaru jako momentu otrzymania towaru "do ręki" nabywcy. Moim zdaniem chodzi tutaj o znany już termin "przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel".
gjacek (83.4.*.*)
23 października 2013 o godzinie 08:55 #2
podoba mi się taka wyprzedzajaca forma informowania o zmaianch
Henryka (79.188.*.*)
23 października 2013 o godzinie 11:20 #3
Dziękuję za opinię i zgadzam się, że „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel” ma, zgodnie z Art. 7 ustawy, decydujące znaczenie w rozpoznaniu momentu dokonania dostawy. Tylko co to w praktyce gospodarczej oznacza? Czy dostawa jest częścią tej samej transakcji, czy może osobno rozliczaną usługą? Przedsiębiorcy mogą się na szczęście umówić, w którym momencie nabywca przejmuje korzyści i ryzyka transakcji. Wówczas moment powstania obowiązku podatkowego zostanie jednoznacznie rozpoznany przez obie strony transakcji.
Bogdan Zatorski
23 października 2013 o godzinie 12:14 #4

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).