5 komentarzy

VAT od noclegu… do odliczenia tylko pod warunkiem

Zgodnie z art. 176 dyrektywy 2006/112/WE państwa członkowskie UE mogą wyłączyć prawo do odliczeń VAT z tytułu usług noclegowych. Z przywileju takiego korzysta także polski ustawodawca. Przedsiębiorcy powinni jednak wiedzieć o jednym wyjątku, kiedy VAT od usługi noclegowej można odliczyć zgodnie z prawem…

 

Nawet, jeśli usługa noclegowa jest świadczona w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, przedsiębiorca nie może odliczyć od niej podatku VAT. W takiej sytuacji wartość brutto usługi zaliczana jest w całości do kosztów uzyskania przychodu.

Istnieje jednak wyjątek: usługa noclegowa może występować jako jeden z elementów składowych innej usługi o charakterze kompleksowym, która jest niepodzielna. W tym przypadku podatnik zachowuje prawo do odliczenia VAT od tej usługi głównej, a więc z włączeniem kosztów noclegu. Należy jednak pamiętać, że podatnik powinien wówczas umieć wykazać, że w ramach usługi głównej nocleg stanowił jedynie usługę pomocniczą. W prawie do odliczenia VAT istotna jest zatem kompleksowość i niepodzielność usługi głównej oraz pomocniczy charakter usługi noclegowej będącej jednym z jej elementów. Skomplikowane, prawda?

 

Podziel się:

Komentarze

z art.176 dyrektywy2006/112/WE ten komentarz nie wynika prosze to rozwinąć
womawo (77.253.*.*)
22 sierpnia 2013 o godzinie 15:38 #1
Wyłączenie prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT przy nabyciu usług noclegowych obowiązywało jeszcze przed wejściem Polski do UE, państwo może je więc nadal stosować.
22 sierpnia 2013 o godzinie 15:51 #2
Odpowiedź -> womawo
Komentarz eksperta - doradcy podatkowego: http://bit.ly/152GGbb
Joanna Kałan
22 sierpnia 2013 o godzinie 16:07 #3
czyli jak to jest na zdrowy rozum ? świadczę usługi wynajmu noclegów dla pracowników firm którzy są zatrudnieni u kontrahentów z którymi współpracuje- aby sprzedać tą usługę muszę kupić usługę wynajmu - mam prawo odliczyć Vat? od zakupu?
joanna (87.205.*.*)
23 sierpnia 2013 o godzinie 11:57 #4
Tak, przy refakturowaniu ich dalej na klienta.
Informer (87.204.*.*)
10 września 2013 o godzinie 15:21 #5

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).