0 komentarzy

VAT dobije rynek samochodów używanych?

Początek roku przywitał nas m.in. obawą o rynek samochodów używanych, który wg ekspertów czeka zapaść, lub przynajmniej spora zadyszka.

Dlaczego?

Jak poinformował m.in. Puls Biznesu, przy okazji zmiany ustawy o VAT parlament „cichaczem” wprowadził także drobną poprawkę. Nakazuje ona przedsiębiorcom zbywającym używane pojazdy nałożyć na pełną wartość sprzedawanego samochodu podatek w skali 23%. Nowelizacja – o ile specjalnym rozporządzeniem nie zmieni jej minister finansów – wejdzie w życie od stycznia 2014.

Sprzedaj firmowe auto przed końcem roku…

 

Obecnie (i do końca br.) przepisy zwalniają z obciążenia te firmy, które kupując pojazd nie miały prawa do odliczenia VAT zawartego w cenie zakupu (miały jedynie prawo odliczyć część tego podatku: do 60% wartości VAT ale nie więcej niż 6 tys. zł). To prawo jednak ma się zmienić i od 2014 wszyscy przedsiębiorcy zbywający pojazd, będą musieli obciążyć transakcję podatkiem.

Wydaje się niesprawiedliwe, by doliczać podatek do sprzedaży środka trwałego, przy zakupie którego tego samego podatku nie można było odliczyć… Poza tym, jak oceniają eksperci, ta niekorzystna dla przedsiębiorców zmiana spowoduje wzrost cen samochodów używanych, co bezpośrednio wpłynie na skurczenie się tego rynku – gdy ceny rosną, spada popyt. Średnio w ciągu roku w Polsce ok. milion samochodów używanych zmienia właściciela. Wiele z nich to samochody służbowe, należące do małych firm i mikrofirm. Po wejściu w życie nowego przepisu stanie się oczywiste, że przedsiębiorcom trudniej będzie zbyć używane pojazdy, ich ceny będą szacunkowo o 20% wyższe od cen aut sprzedawanych przez osoby fizyczne.


 
Podziel się:

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).