1 komentarz

Urlopy rodzicielskie już są!

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą urlop rodzicielski i właśnie dziś, 17 czerwca, nowe przepisy wchodzą w życie. Najważniejsza informacja dla rodziców: po narodzinach dziecka można skorzystać nawet z rocznego płatnego urlopu!


Najważniejsze zmiany dotyczące przywilejów rodzicielskich to wprowadzenie nowej kategorii urlopu – rodzicielskiego – z możliwością wykorzystywania przez oboje rodziców oraz wydłużenie wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Dłuższy dodatkowy urlop macierzyński

Zgodnie z przepisami dodatkowy urlop macierzyński został wydłużony z 4 tygodni (przy narodzinach jednego dziecka) i 6 tygodni (w przypadku porodów mnogich) do 6 i 8 tygodni. Obecnie rodzice dysponują 26 tygodniowym urlopem macierzyńskim (przy narodzinach jednego dziecka i odpowiednio wyższym przy narodzinach mnogich), z czego 14 tygodni zarezerwowanych jest tylko dla matki.

Nowy urlop rodzicielski

Rodzice mogą teraz wykorzystywać nową kategorię płatnego urlopu związanego z rodzicielstwem – urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni. Można z niego skorzystać pod warunkiem wykorzystania dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze (w całości) i tylko bezpośrednio po nim. Wraz z nową ustawą rodzice zyskali elastyczne możliwości współdzielenia urlopów. Po pierwsze, urlop rodzicielski można łączyć z częściowym powrotem do pracy, w wymiarze nie większym niż pół etatu. Po drugie, rodzice mogą wykorzystywać ten urlop równolegle.

Nowe zasady wyliczania zasiłków

Wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi 100 proc. podstawy zasiłku. Natomiast wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego wynosi 60 proc. podstawy zasiłku. Jeżeli jednak rodzice zdecydują (w terminie do 14 dni po porodzie) wykorzystać wszystkie trzy urlopy (macierzyński, dodatkowy macierzyński i rodzicielski), to przez cały okres trwania urlopu będą otrzymywać zasiłek w wysokości 80 proc. podstawy zasiłku. W przypadku wcześniejszego powrotu do pracy (niewykorzystania urlopu rodzicielskiego), ustawa przewiduje wyrównanie wypłaconych zasiłków do 100 proc.

W kontekście nowej ustawy, przedsiębiorstwa prowadzące ewidencję kadr i rozliczające wynagrodzenia, powinny zaktualizować oprogramowanie, tak by umożliwiało ono prowadzenie prawidłowej ewidencji urlopów oraz rozliczeń z tytułu należnych zasiłków, niezależnie od wybranego przez rodziców wariantu wykorzystania przysługującego im urlopu.

Podziel się:

Komentarze

Ważne, że wreszcie mogą z nich korzystać także drobni przedsiębiorcy - samozatrudnieni!
Informer (87.204.*.*)
17 czerwca 2013 o godzinie 15:02 #1

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).