1 komentarz

Trzymajmy kciuki za... obietnice!

W trakcie swojego expose pani premier zapowiedziała szybkie wprowadzenie zmian, istotnych z perspektywy podatników i osób fizycznych.

Szeroko omawiane w mediach expose pani premier Ewy Kopacz jest o tyle ważne, że objęło m.in. jednoznacznie wyrażone cele. Za ich realizację rząd będzie niewątpliwie rozliczany już za niespełna rok – ma więc motywację do działania. A co obiecała nam pani premier?

  • Zmiany w prawie podatkowym i gospodarczym mają zmierzać w stronę ułatwienia działalności uczciwym podatnikom, a nie formowania takich przepisów, które podatnicy z założenia mają omijać.
  • Już na początku 2015 r. minister finansów ma przedstawić założenia do projektu nowej Ordynacji Podatkowej (przypomnijmy – dotychczas założenia miały być gotowe pod koniec 2015 r.).
  • Także na początku przyszłego roku Ministerstwo Gospodarki ma przedstawić założenia do nowego prawa działalności gospodarczej (już z resztą aktywnie formułowane w br.). To właśnie w tym punkcie zapowiadanych zmian mają pojawić się kluczowe dla działalności gospodarczej i stosowania prawa podatkowego zasady: proporcjonalności, prawa do błędu podatnika (niezawinione działanie przedsiębiorcy) oraz poszanowanie słusznych interesów gospodarczych.
  • Zostaną wprowadzone ułatwienia dla podatników m.in. poprzez reorganizację działania administracji podatkowej, usprawnienie systemu e-podatki oraz centralizacji informacji podatkowej. Zmiany w praktyce mają dawać możliwość załatwienia sprawy w dowolnym urzędzie skarbowym (co budzi skojarzenia z tzw. „jednym okienkiem”). Wedle zapowiedzi pani premier, urzędy skarbowe poprzez centrum obsługi mają służyć podatnikom w szerokim zakresie spraw – od podatków, po sprawy związane z ZUS, samorządem terytorialnym czy też służbą celną.
  • Urzędy skarbowe będą wspierać nowozakładane mikro firmy, m.in. poprzez zapewnienie pomocy w postaci „asystenta podatnika”.
  • Podatnik w ramach systemu e-podatki będzie miał możliwość korzystania z indywidualnego konta podatnika.
  • Ma powstać baza wiedzy administracji podatkowej, która będzie miała na celu wprowadzenie spójności informacji przekazywanych podatnikom przez organy skarbowe.

Pani premier dobitnie podkreśliła swoje wystąpienie zdaniem: „To co planowano osiągnąć w trzy lata, ten rząd zrobi w 12 miesięcy". Na tym etapie nie ma sensu spekulować, co jest realne i możliwe, a co może być próbą tzw. zbijania kapitału politycznego przez rządzącą koalicję i nowy skład rządu. Dla nas, przedsiębiorców i podatników, ważne jest to, że od blisko roku, czyli od kiedy nastąpiła zmiana na stanowisku ministra finansów, sporo mówi się o potrzebie wprowadzenia nowej Ordynacji Podatkowej i o pozytywnych dla przedsiębiorców zmianach. Pani premier jednoznacznie potwierdziła zarówno tę potrzebę jak i postulowane zmiany, nadając jej rangę „najambitniejszego zadania ze wszystkich, jakie na siebie bierze”.

Trzymajmy kciuki za wszystkie planowane zmiany!

 

 

Podziel się:

Komentarze

Tymczasem, według ekspertów Lewiatana, expose premier Kopacz jest sprzeczne (!) z rządową nowelizacją Ordynacji... ;-) http://bit.ly/1EX8JHO
Informer (77.79.*.*)
15 października 2014 o godzinie 11:50 #1

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).