0 komentarzy

Sprzedaż używanego auta bez VAT?

Interpretacje Izb Skarbowych z ostatnich miesięcy mogą cieszyć wielu podatników, planujących zbycie pojazdów służbowych. Pod pewnymi warunkami, przy sprzedaży używanego auta, nie trzeba do jego ceny doliczać VAT!

Jak wiadomo, od 1 stycznia br., w wyniku nowelizacji ustawy o VAT, podatnicy zbywający pojazdy służbowe (wykorzystywane choćby w części do prowadzenia działalności gospodarczej), zobowiązani są doliczać do ceny netto sprzedaży takiego pojazdu podatek w skali 23% (patrz art. 43, ust. 1, pkt. 2. ustawy o VAT). O tej niekorzystnej dla podatników nowelizacji pisaliśmy na naszym blogu przed rokiem. Najbardziej bulwersującym punktem tej zmiany jest konieczność opodatkowania transakcji sprzedaży pojazdu, który przy zakupie nie był opodatkowany lub też podatnik nie miał wówczas prawa do odliczenia VAT z tytułu nabycia pojazdu. Nic dziwnego, że podatnicy zaczęli w tej sprawie zwracać się do fiskusa o interpretacje indywidualne. Okazuje się, że pod pewnymi warunkami, które dotyczą sporej grupy podatników, sprzedaż pojazdu służbowego może się odbyć bez naliczania VAT-u!

VAT-marża

Wydane w tym roku interpretacje Izb Skarbowych wskazują, że przy sprzedaży pojazdu służbowego można zastosować procedurę VAT-marża (naliczania VAT tylko dla marży uzyskanej na sprzedawanym towarze) – na podstawie art. 120 ust. 4 i 10. Zapisy w ustawie wskazują, pod jakimi warunkami można stosować VAT-marżę. Ustęp 4. mówi o tym, że przedsiębiorcy mogą stosować tę procedurę opodatkowania dla sprzedaży towarów używanych. Ustęp 10 wskazuje, że VAT-marża stosować można przy sprzedaży tych towarów, które były kupione jako towary używane od osób fizycznych lub podatników VAT. Podatnik może skorzystać z tego mechanizmu, jeśli nie miał prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu pojazdu. Procedury tej nie można jednak zastosować gdy podatnik sprzedaje pojazd, który wcześniej został kupiony:

  • na fakturę VAT i na podstawie oświadczenia wprowadził do firmy;
  • na fakturę, przy czym przed końcem 2013 r. jego sprzedaż była zwolniona z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 2 i ust. 2.
  • na fakturę VAT, przy czym sprzedaż pojazdu była zwolniona z VAT na podstawie rozporządzenia wykonawczego z 4 kwietnia 2011 r. (par. 13 ust. 1 pkt. 5).

Pomijając przypadki, w których pojazdy kupowane są na handel (np. importowane) – do szybkiej odsprzedaży, samochody szybko tracą wartość rynkową. Jeśli zatem podatnik używa przez jakiś czas auto do celów służbowych, a potem odsprzedaje je, z reguły nie uzyska na takiej transakcji marży, co oznacza, że w ogóle nie naliczy VAT.

Korzystne dla podatników interpretacje wydane zostały m.in. przez Izbę Skarbową w Bydgoszczy (sygnatura: nr ITPP2/443-655/14/AK, 11 sierpnia 2014 r.) oraz Izbę Skarbową w Poznaniu (nr sygnatur ILPP2/443-243/14-4/MR i ILPP2/ 443-212/14-2/AK, odpowiednio: 3 czerwca i 15 maja br.).

Na koniec trzeba podkreślić, że interpretacje indywidualne organów skarbowych chronią interesy tylko tych podatników, dla których zostały wydane, nie stanowią natomiast powszechnie wiążącego prawa. Dlatego w przypadku wątpliwości podatnika, warto zwracać się do właściwej Izby Skarbowej z prośbą o interpretację indywidualną. Wiele wskazuje na to, że o ile zostaną dopełnione wspomniane wyżej warunki art. 120 ustawy o VAT (VAT-marża), Izba przychyli się do wniosku podatnika.

 

Podziel się:

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).