5 komentarzy

„Samochodowa” zmiana ustawy o VAT

Od 1 stycznia przedsiębiorcy mają możliwość zakupu niektórych modeli pojazdów osobowych z pełnym odliczeniem VAT. To się zmieni zapewne już w marcu, ponieważ rząd właśnie przyjął projekt zmiany ustawy o VAT.

 

Obecnie, do pełnego odliczenia VAT przy zakupie nowego pojazdu osobowego (czyli o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t) konieczna jest homologacja ciężarowa. Na polski rynek powróciły zatem „auta z kratką”. Nie na długo jednak, ponieważ rząd właśnie przyjął zapowiadany przez Ministra Finansów projekt zmian w ustawie. Komu zależy na pełnym odliczeniu, powinien się pospieszyć z zakupem pojazdu, bowiem wedle zapowiedzi rządu, nowelizacja ustawy może zacząć obowiązywać już w marcu. Jakie zmiany nas czekają?

Najistotniejsza zmiana polega na możliwości odliczenia 50% VAT od zakupu pojazdu osobowego, bez kwoty limitu (do końca 2013 r. obowiązywał limit 6 tys. zł).

Ostatnie tygodnie na 100% odliczenie VAT od samochodów osobowych

Przedsiębiorcy korzystający z połowy odliczenia, oczywiście będą mieli prawo wykorzystywać pojazdy służbowe do celów prywatnych. W takiej sytuacji będą mogli odliczać od wydatków eksploatacyjnych połowę VAT, jednak nie od paliwa… Najwięcej, naszym zdaniem, kontrowersji budzi zapowiedź odroczenia możliwości odliczania 50% od zakupionego paliwa, aż do końca czerwca 2015 r. Dotyczy to podatników wykorzystujących pojazdy zakupionych z 50% odliczeniem. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi (przypomnijmy: w 2013 r. rząd informował o wprowadzeniu możliwości odliczeń podatku od paliwa już od początku tego roku) oraz interpelacji poselskich w tej sprawie, projekt ustawy przesuwa przywilej odliczeń o kilkanaście miesięcy. Jeśli ustawa wejdzie w życie w zapowiadanym brzmieniu, w Polsce obowiązywać będzie prawo mniej korzystne dla podatnika i inne niż w UE, gdzie przedsiębiorcy mają prawo odliczać pełen VAT od paliwa.

 

Podziel się:

Komentarze

Możliwe, że zmiany w VAT od aut wejdą w życie 1 kwietnia 2014 r: http://bit.ly/1c9B6S5 :-)
7 lutego 2014 o godzinie 10:38 #1
Pół godziny temu posłowie zdecydowali, że jednak zmiana wejdzie w Prima Aprilis :D Pewnie sami chcą kupić szybko parę autek bez VAT i zbyć je bez płacenia podatku...
Nick (74.50.*.*)
7 lutego 2014 o godzinie 12:15 #2
Wystarczy kupić auto osobowe z homologacją ciężarową i już. Dwuosobowe niestety, ale przynajmniej nie ma stresu, że będą potem jakieś problemy.
11 lutego 2014 o godzinie 10:52 #3
Czy w obecnym stanie prawnym posiadając zaświadczenie z okręgowej stacji pojazdów o spełnieniu dodatkowych wymagań dla samochodów do 3,5 tony wydane w 2011r. można odliczyć Vat od paliwa w pełnej wysokości?
Aneta (83.27.*.*)
20 lutego 2014 o godzinie 09:25 #4
Proszę zwrócić uwagę na Art. 88a oraz 86a, w aktualnie obowiązującej ustawie VAT i zdecydować, czy przepisy mają zastosowanie w tym konkretnym przypadku.
Bogdan Zatorski
20 lutego 2014 o godzinie 12:25 #5

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).