1 komentarz

Plan utrzymania podwyższonej stawki VAT budzi kontrowersje

Z informacji jakie docierają do Sage od klientów, jasno wynika, że polscy przedsiębiorcy pragną stabilizacji. Przedsiębiorcy są zmęczeni ciągłymi zmianami, które zmuszają do nieustannego śledzenia i analizowania nowych przepisów pod kątem wpływu na prowadzony biznes. Część zmian jest na tyle głęboka, że wymusza aktualizację procedur obsługi podatków, a w konsekwencji również oprogramowania, które ma te procedury realizować.

Wydawało się, że uchwalone przez sejm w 2010 roku przepisy, zapisane w ustawie o podatku VAT, to dobra podstawa do planowania biznesu. W ustawie precyzyjnie określono, że podwyższenie stawek VAT ma charakter przejściowy, ustalono jak będzie mierzony stan finansów publicznych, przewidując automatyczny powrót do stawki 22% od 1 stycznia 2014 roku.
W 2013 roku kryteria utrzymania podwyższonej stawki nie zostały spełnione, a mimo to, pod koniec sierpnia, Rząd przygotował projekt nowelizacji Ustawy o podatku od towarów i usług, zakładający utrzymanie podwyższonych stawek aż do końca… 2016 roku! Ta zmiana stanowiska Rządu budzi poważne obawy w Rządowym Centrum Legislacyjnym, bo może łamać Konstytucję.

Artykuł 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, mówi o zaufaniu obywatela do państwa i stanowionego przez państwo prawa. Utrzymanie podwyższonej stawki VAT o trzy lata dłużej niż planowano zauważą w pierwszej kolejności przedsiębiorcy. W praktyce zmiana dotknie wszystkich obywateli. Każdy z nas ma prawo poczuć w związku z tym zmniejszenie zaufania do państwa.
Jak ostatecznie zakończy się spór zobaczymy. Obawiam się jednak, że ze względu na aktualny stan realizacji budżetu Rząd przeforsuje jednak projekt utrzymania podwyższonych stawek VAT, aż do końca 2016 roku.

... 

 

Podziel się:

Komentarze

Sejm przyjął dziś rządowy projekt ustawy utrzymującej 23% stawkę VAT do końca 2016 r. Za utrzymaniem wyższego VAT głosowało 233 posłów, przeciw było 221. Ciekawe czy Prezydent to poprze i czy ktoś odważy się skarżyć to do TK? Więcej pisze GW: http://bit.ly/19KvcsB
8 listopada 2013 o godzinie 15:31 #1

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).