0 komentarzy

Przedsiębiorca VAT-owiec mimo woli

Handel w sieci zazwyczaj popłaca. Lecz kto sporo i regularnie handluje, ten być może już znalazł się pod lupą fiskusa. I w rezultacie, choć nie ma takiego zamiaru, może zostać uznany przez skarbówkę za przedsiębiorcę i podatnika VAT.

Każda osoba, planując sprzedaż artykułów poprzez kanały internetowe, powinna mieć na uwadze orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 października 2014 r. Stwierdza ono, że zorganizowany handel w sieci, tj. sprzedaż o dużej częstotliwości i ciągłości, wypełnia znamiona działalności gospodarczej. Orzeczenie wydano w sprawie, w której chodziło o ponad 700 transakcji dokonanych w ciągu jednego roku za pośrednictwem serwisu Allegro.

Każdy Kowalski powinien wiedzieć, że fiskus monitoruje Internet w poszukiwaniu procederów mających charakter systematycznej, cyklicznej sprzedaży. Wychwycenie takiego przypadku może skutkować uznaniem danej osoby (np. właściciela konta w serwisie aukcyjnym) za przedsiębiorcę i nałożeniem na zrealizowane przez nią transakcje podatku VAT – niezależnie od wysokości osiągniętego obrotu. Przy okazji trzeba tu zaznaczyć, że nie istnieje żadna wyraźna granica, która dawałaby Kowalskiemu pewność, czy już jest czy też jeszcze nie jest on przedsiębiorcą. W sprawie, w której orzekał NSA, w ciągu roku podatnik dokonał sprzedaży na łączną kwotę nieprzekraczającą 50 tys. zł…

Na podstawie obowiązujących przepisów i przytaczanego tu orzeczenia NSA wiadomo, że w takich przypadkach fiskus ma pełne prawo określać podstawę opodatkowania. Nawet jeśli nie ma dostępu do pełnej dokumentacji źródłowej (np. w przypadku gdy osoba handlująca jej nie udzieli), organ skarbowy może szacować podstawę opodatkowania. Jednocześnie urząd może nakładać podatek zarówno na zasadach ogólnych, jak i w systemie VAT marży.

W sieci nie jesteśmy anonimowi, tym bardziej gdy kupujemy lub sprzedajemy towary. Warto mieć to na uwadze, gdy planujemy prowadzenie sprzedaży przez Internet, a szczególnie, gdy będzie to sprzedaż regularna i częsta. Jeśli ma to być źródło stałego zarobkowania, lepiej od początku stać się przedsiębiorcą i handlować w pełni legalnie. Zanim mimo woli ktokolwiek zostanie uznany przez fiskusa za podatnika VAT, warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami, każdy rozpoczynający działalność gospodarczą jest z mocy prawa zwolniony z VAT, dopóki w ciągu roku nie przekroczy limitu 150 000 zł przychodów.

Pełen tekst orzeczenia NSA: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F19ACA9E80

Podziel się:

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).