0 komentarzy

Proporcjonalne odliczenie VAT utrudni życie

Zapowiadane na styczeń 2015 zmiany w VAT przysporzą pracy i kosztów podatnikom, utrudniając przy tym życie organom skarbowym. Poza tym, przedsiębiorcy będą musieli zaktualizować oprogramowanie finansowo-księgowe.


Wprowadzenie od stycznia 2015 r. zasady proporcjonalnego odliczania podatku naliczonego od nabytych towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych trudno uznać za korzystne dla przedsiębiorców. Wejście w życie tej zmiany (pisaliśmy już o niej w wakacje na naszym blogu), wiązać się będzie z nowymi obowiązkami, zarówno po stronie podatników, jak i urzędów skarbowych. Dodatkowo przedsiębiorcy będą zmuszeni ponieść koszty aktualizacji użytkowanego oprogramowania finansowo-księgowego.

Mniejsze odliczenia podatku naliczonego

Rząd argumentuje wprowadzenie proporcji w odliczeniach VAT koniecznością dostosowania przepisów lokalnych do prawa unijnego. Jednocześnie wiadomo, że zabieg ten pozwoli uzyskać większe wpływy z tytułu VAT do skarbu państwa, a przedsiębiorcy analogicznie zanotują niekorzystne przepływy finansowe. Abstrahując od kwestii podatkowych i gorszego cash flow, kosztem podatników będzie również dopełnienie procedur wynikających z nowych przepisów…

Nowe obowiązki, brak precyzyjnych wytycznych

Zastosowanie proporcji w odliczeniach VAT naliczonego polegać ma na ustaleniu jej wysokości przez podatnika – samodzielnie, na podstawie dostępnych mu dokumentów i wiedzy. Podatnik ma zatem sam określić, które z nabywanych przez niego towarów i usług wykorzystywane są do działalności mieszanej (tzn. opodatkowanej i zwolnionej) oraz w jakich proporcjach. Tak przygotowaną kalkulację podatnicy mają przedkładać naczelnikom właściwego urzędu skarbowego do zatwierdzenia. Naczelnik ma kalkulacje weryfikować, przy czym niekoniecznie musi zgodzić się z przedstawioną proporcją. W takim przypadku dla podatnika będzie to oznaczało konieczność weryfikacji i korekty jego wyliczeń i tym samym powtórzenie całej procedury ich akceptacji przez urząd skarbowy. Dodatkowo, w przypadku zmian w prowadzonej działalności lub modelu biznesowym, podatnicy będą mogli zmienić parametry raz ustalonej proporcji. Do tego należy dodać jeszcze możliwe korekty deklaracji po wprowadzeniu nowych przepisów.

W zmianie ustawy o VAT nie przewidziano precyzyjnych wytycznych, w jaki sposób podatnik ma ustalać proporcje odliczeń tak, aby urząd skarbowy jej nie zanegował. Rząd obiecał jedynie, że wydane zostaną przykłady takich wyliczeń w ramach rekomendacji resortu finansów. Nietrudno jednak zgadnąć, jak bardzo wprowadzenie i egzekwowanie nowych przepisów obciąży zarówno podatników (kalkulacja proporcji, udokumentowanie, kontakt z fiskusem, rozliczanie VAT, korekty), jak i pracowników urzędów skarbowych (weryfikacja proponowanych proporcji, weryfikacja korekt deklaracji).

Konieczne zmiany w oprogramowaniu

Podatnicy, stosujący proporcjonalne odliczenia VAT naliczonego, będą zmuszeni najpóźniej na początku 2015 r. zmodyfikować użytkowane oprogramowanie finansowo-księgowe tak, aby systemy mogły właściwie obsłużyć rozliczenia podatkowe i deklaracje VAT – zgodnie z przyjętą proporcją. Oprogramowanie Sage posługuje się już mechanizmami proporcjonalnego naliczania VAT, które wspierają podatników prowadzących sprzedaż mieszaną towarów i usług (opodatkowaną i zwolnioną). Podobne mechanizmy będą musiały być zastosowane dla obliczania proporcjonalnego VAT od zakupów do celów mieszanych.

W związku z kolejną planowaną nowelizacją ustawy o VAT, będziemy Państwa informować, jak w optymalny sposób przygotować się do tych zmian i zaktualizować użytkowane obecnie systemy.

 

Podziel się:

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).