2 komentarze

Podatek dochodowy i VAT rozliczany zawsze w jednym urzędzie?

Jedną ze zmian w zapowiadanej przez resort finansów nowelizacji Ordynacji podatkowej jest rozliczanie obu podatków – dochodowego i VAT – tylko w jednym urzędzie.

Ministerstwu zależy na ujednoliceniu zasad przypisywania podatnika do właściwych urzędów, w których rozliczane są podatki (właściwość miejscowa organów podatkowych). Chce dzięki temu m.in. efektywniej sprawować kontrole skarbowe – przede wszystkim umożliwić szybką weryfikację poprawności rozliczeń w ramach różnych typów podatków, którą mógłby przeprowadzać tylko jeden urząd.
Obecnie obowiązujące przepisy wskazują bowiem, że podatnik może rozliczać podatek dochodowy w innym urzędzie niż podatek VAT. Podatnik rozlicza podatek dochodowy (PIT i CIT) zależnie od miejsca zamieszkania lub siedziby firmy. Z kolei VAT rozliczany jest w urzędzie właściwym dla miejsca, w którym wykonywane są czynności podlegające opodatkowaniu. Dlatego dziś wielu podatników rozlicza oba podatki w różnych urzędach, a to utrudnia także kontrole skarbowe.

W świetle nowych przepisów podatnicy (wyjątkiem jest tylko karta podatkowa) będący osobami fizycznymi, mają rozliczać się z obu podatków w urzędzie właściwym dla miejsca ich zamieszkania. Pozostali podatnicy (przedsiębiorstwa) – w urzędzie właściwym dla adresu siedziby firmy.

Propozycje zmian mają też ograniczyć możliwości unikania odpowiedzialności podatkowej w przypadku tych podatników, którzy celowo często zmieniają adresy zamieszkania lub lokalizacje siedzib swoich firm. Fiskus przewiduje również, że nowe przepisy pozwolą przyspieszyć procedury rozpatrywania wniosków o ulgi.

 

Podziel się:

Komentarze

Takie rozwiązanie nie tylko kontrolującym ułatwi sprawę, osobom prowadzącym działalność również będzie łatwiej.
17 lipca 2013 o godzinie 13:33 #1
Nowe zmiany w prawie wydają się być sensowne. Zobaczymy jak to będzie wyglądać po wejściu w życie. Miejmy nadzieje, że nie będzie żadnego chaosu we wprowadzeniu ustawy w życie. Oby nie spowodowało to jeszcze większego bałaganu nie tylko prawnego, ale także logistycznego.
18 lipca 2013 o godzinie 10:50 #2

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).