1 komentarz

Paragony po nowemu, czyli dodatkowe obowiązki dla przedsiębiorców

1 kwietnia wchodzi w życie kolejne rozporządzenie ministra finansów. Przynosi ono zmiany w sposobie opisywania na paragonach sprzedanych produktów. W konsekwencji, niemal wszystkie firmy handlowe, które używają kas fiskalnych i wystawiają paragony, czeka sporo dodatkowej pracy…

W lutym ministerstwo finansów ogłosiło projekt rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz warunków użytkowania kas przez podatników. Jedna z zapowiadanych zmian odnosi się do umieszczania na paragonach opisów sprzedanych towarów. W myśl nowych przepisów, na paragonie musi się znaleźć nazwa towaru lub usługi, pozwalająca na jednoznaczną ich identyfikację. Jak wiadomo, podmioty prowadzące sprzedaż, bardzo często umieszczają na paragonach skrótowe nazwy produktów, często są to kody lub nazwy ogólne, które nie pozwalają zidentyfikować sprzedanego towaru. Rozporządzenie ma więc zmienić ten stan rzeczy. W praktyce oznacza to konieczność wprowadzenia dla każdej pozycji z asortymentu takiej nazwy, która pozwoli zidentyfikować sprzedawany towar lub usługę. Operację taką można właściwie wykonać tylko ręcznie, ponieważ zależnie od sytuacji, każdy wpis powinno się zweryfikować: zmienić lub wprowadzić nowy tekst. Dla firm sprzedających szeroki asortyment zmiany oznaczają sporo dodatkowej pracy.

Systemy Sage wspierają to rozporządzenie

Systemy Sage: Symfonia Start Handel, Symfonia Start Faktura i Kasa, Symfonia Handel, Symfonia Faktura oraz Forte Handel, umożliwiają użytkownikom dokonanie szybkiej i wygodnej zmiany w opisach towarów drukowanych na paragonach. Zmieniając opisy, należy przede wszystkim sprawdzić maksymalną liczbę znaków, jaką dla jednej pozycji towarowej może wydrukować dany typ kasy fiskalnej. Operację zmiany opisów pokazujemy na przykładzie Systemu Symfonia.

Na drzewku Ustawienia (menu Kartoteki / Ustawienia lub przycisk Ustawienia) wybieramy Parametry pracy.
Następnie rozwijamy obiekt z listy Parametry druku i zestawień i wybieramy Kod towaru drukowany na drukarce fiskalnej.

Na dole okna widoczne są 2 opcje wyboru: TAK lub NIE. Jeśli chcemy drukować na paragonie opis towaru, należy wybrać opcję NIE.

 

W oknie opisu towaru na zakładce Parametry (w Systemie Forte jest to zakładka Inne) powinno się wypełnić właściwą Fiskalną nazwę towaru – a więc tę, która będzie drukowana na paragonie.

Uwaga 1: Jeśli pole to pozostanie puste, do wydruku pobierana będzie treść nazwy towaru.

Uwaga 2: Należy pamiętać o maksymalnej dopuszczanej przez dany typ drukarki fiskalnej liczbie znaków dla opisu towaru – jeśli opis będzie zbyt długi, na paragonie zostanie on ucięty!

Pytania o dane, pytania o szczegóły

Przedsiębiorcy pytają, jak szczegółowe opisy powinni wprowadzać, jakie dane w nich zawierać. Trudno odpowiedzieć na to pytanie – należy się na razie opierać na ogólnej wytycznej rozporządzenia: ma to być „nazwa towaru lub usługi, pozwalająca na jednoznaczną ich identyfikację”. Wydaje się, że przedsiębiorca musi rozstrzygnąć sam, czy opis produktu spełnia to kryterium.

Treść rozporządzenia: http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/502/projekt/135766

 

Podziel się:

Komentarze

Pan Minister zdaję się podpisał wczoraj to cudne rozporządzenie, jednak handlowcy mają czas na zmiany do końca września - okres przejściowy na dostosowanie kas i opisów towarów lub usług :-) Więcej: http://bit.ly/ZXkXek
27 marca 2013 o godzinie 09:27 #1

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).