2 komentarze

Optymalizacja podatkowa: złóż zeznanie roczne przed 20 stycznia

Przedsiębiorcy rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych ( PIT-36) pod pewnymi warunkami mogą uniknąć lub pomniejszyć zapłatę daniny za grudzień lub ostatni kwartał 2014. Jednym z warunków jest szybkie złożenie rocznego rozliczenia podatku.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w ciągu roku odprowadzają zaliczki na podatek dochodowy. Do 20 stycznia 2015 przedsiębiorcy rozliczają podatek za ostatni okres 2014 r., czyli za grudzień (podatnicy rozliczający się z fiskusem co miesiąc) lub za IV kwartał (rozliczający się w cyklach kwartalnych). Pod pewnymi warunkami mogą jednak uniknąć zapłaty podatku za ten okres lub pomniejszyć jego kwotę.

Podatnik, który złoży zeznanie roczne PIT-36 za rok 2014 przed 20 stycznia i również przed tą datą rozliczy podatek za cały rok 2014, nie musi już opłacać zaliczki za grudzień lub IV kwartał 2014 r. W wielu sytuacjach skorzystanie z tej opcji daje możliwość uniknięcia lub pomniejszenia zapłaty podatku za ostatni okres rozliczeniowy roku. Dlaczego? W praktyce biznesowej przedsiębiorcy często uzyskują pod koniec roku obroty wyższe od przeciętnych. W takich sytuacjach oznacza to często konieczność zapłaty stosunkowo wyższego podatku dochodowego. Jeżeli jednak w rozliczeniu rocznym podatnikowi przysługują ulgi (np. za dzieci) lub odliczenia z tytułu poniesionej w ubiegłych latach straty lub też nadpłaty podatku wynikające z wspólnego rozliczania PIT z małżonkiem, może się okazać, że szybkie złożenie zeznania rocznego będzie opłacalne. Przysługujące odliczenia pomniejszą bowiem podatek za ostatni okres w roku. W niektórych sytuacjach wysłanie do urzędu PIT-36 przed 20 stycznia umożliwi całkowite uniknięcie zapłaty podatku za grudzień lub IV kwartał, a jednocześnie pozwoli przedsiębiorcy szybciej odzyskać nadpłaty podatku w 2014 r.

Możliwość taką mają podatnicy rozliczający się zarówno według skali podatkowej, jak i wg podatku liniowego 19%. Warto zatem jeszcze przed końcem roku sprawdzić, czy szybkie złożenie zeznania rocznego pozytywnie wpłynie na płynność finansową.

Podziel się:

Komentarze

Dzięki za kolejne informacje. Te na pewno okażą się przydatne. Jednak z tego co czytam to będę się musiał trochę pośpieszyć. Pozdrawiam!
19 grudnia 2014 o godzinie 09:24 #1
Zgadza się. Z PIT-em nie ma sensu czekać, jest to rzecz którą trzeba załatwić szybko, dokładnie tak jak piszecie. Ja jeszcze podpowiem, że warto przemóc się i rozliczać podatek w internecie ( więcej na: <a href="http://www.podatnik.info/program_do_pit"> pit przez internet </a>) to znacznie ułatwia sprawę no i omijają nas kolejki.
obra (31.174.*.*)
12 października 2015 o godzinie 12:12 #2

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).