2 komentarze

Opisy na paragonach… jednak mniej szczegółowe!

Przedsiębiorcy doczekali się interpretacji ogólnej Ministerstwa Finansów w sprawie opisywania sprzedawanych produktów na paragonach.

We wrześniu br. Ministerstwo Finansów wydało ważną dla przedsiębiorców interpretację. Jest ona odpowiedzią na szereg wątpliwości związanych ze sposobem oznaczania na paragonach fiskalnych sprzedawanych produktów. Przypomnijmy, że od 1 października w życie wejdzie rozporządzenie MF dotyczące kas rejestrujących. Nowe przepisy nakładają na podatników konieczność weryfikacji opisów produktów umieszczanych na paragonach oraz zmianę opisów stosownie do treści rozporządzenia. Przepisy mówią m.in., że paragon fiskalny ma w opisie produktu zawierać „co najmniej nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy". (Pisaliśmy już na blogu o tym w marcu br.)

Jak przyznaje wiceminister finansów, Maciej Grabowski, od kilku miesięcy w tej sprawie do resortu docierały pytania od przedsiębiorców. Podatnicy zwracali uwagę na trudności oraz liczne sytuacje, kiedy nie jest możliwe dopełnienie obowiązków wynikających z rozporządzenia. Dlatego też Ministerstwo zdecydowało się wydać interpretację ogólną (dokument dostępny pod adresem: http://www.finanse.mf.gov.pl/documents/766655/1402295/Interpretacja+og%C3%B3lna+-+jednoznaczna+nazwa.pdf, sygnatura: PT7/033/1/589/MHL/13/RD94492). Zastosowanie się do niej uchroni podatnika przed jakimikolwiek konsekwencjami prawnymi.

W interpretacji znajdujemy potwierdzenia m.in., że:

  • Podatnik powinien zastosować oznaczenia nazw towarów lub usług tak, aby do użytej nazwy można było przyporządkować odpowiednią stawkę podatku, a nazwa była zgodna z bieżącym przedmiotem obrotu.
  • Rozporządzenie nie obliguje do umieszczania nazw szczegółowych dotyczących pojedynczych przedmiotów lub ich cech (barwa, pojemność, rozmiar).
  • Stosując wymóg „jednoznaczności”, podatnik powinien zamiast stosować nazwy ogólne charakterystyczne dla grup towarowych (warzywa, pieczywo, nabiał, alkohol) stosować nazwy właściwe dla produktów – pomidory, jabłka, chleb, ser żółty czy piwo, wino itd.
  • Podatnik może stosować jeden opis dla różnych produktów, np. jeśli oferuje różne typy pomidorów, może przypisać im opis „pomidor”, bez dalszego rozwijania nazwy. Inny przykład z interpretacji to słowo „ciastko”, które podatnik może przypisać oferowanym przez siebie produktom – szarlotkom, kremówkom itd.
  • Stosowanie jednej nazwy jest dozwolone, nawet gdy towary są oferowane po różnych cenach, ale z wyłączeniem tych przypadków, gdy towary te różnią się w zakresie stawki VAT (przykład z interpretacji: pomidory suszone z 8% stawką VAT i pomidory na gałązce z 5% stawką podatku).
  • Podatnik, stosując dla towarów z tym samym opisem różne ceny, powinien na paragonie wykazywać ich sprzedaż w odrębnych pozycjach.

Jak podkreślił minister Grabowski, resort wydał korzystną dla przedsiębiorców interpretację. Nie zmienia to jednak faktu, że w związku z wejściem w życie nowych przepisów, przedsiębiorcy muszą przyjrzeć się opisom oferowanego asortymentu i tam gdzie to konieczne, wprowadzić nowe nazwy – zgodne z rozporządzeniem.

 

Podziel się:

Komentarze

Ważne jest, że od 1.X. konstrukcja paragonu fiskalnego została poszerzona o: - oznaczenie "paragon fiskalny"; - wartość rabatów lub narzutów, o ile występują; - numer NIP - o ile nabywca o to poprosi! Umożliwia to wystawianie za pomocą kasy paragonu, który pełni rolę faktury uproszczonej (!), w przypadku gdy suma należności nie przekracza 450 zł albo 100 €.
27 września 2013 o godzinie 11:46 #1
Informer: niezupełnie. Dotyczy to tylko nowych homologacji, drukarki i kasy z aktualną homologacją nie muszą drukować NIPu.
Greg (91.214.*.*)
22 października 2013 o godzinie 15:12 #2

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).