0 komentarzy

Ogólnoeuropejski standardzie faktury, przybywaj!

14 maja miałem możliwość uczestniczenia w spotkaniu Krajowego Wielostronnego Forum Elektronicznego Fakturowania, które to forum działa pod skrzydłami komitetu Rady Ministrów ds. cyfryzacji i pełni funkcję doradczą oraz konsultacyjną w sprawie e-fakturowania. Przedstawiciele tego forum uczestniczą w pracach europejskiego forum ds. e-fakturowania, jako polski głos w tej sprawie.

W Europie jak i w Polsce toczą są prace mające opracować model danych i wymiany e-faktur, zarówno pomiędzy podmiotami biznesowymi (B2B), jak i administracją publiczną (B2G). Prace są burzliwe :-) ale wszystko wskazuje na to, że jesteśmy coraz bliżej.

Postaram się przedstawić kilka założeń, które w chwili obecnej zostały wypracowane:

- po pierwsze, Komisja Europejska nie ma w planach likwidowania jakiegokolwiek modelu danych czy narzucanie czegokolwiek stronom,

- po drugie, jasno zostaje powiedziane, że e-faktura musi zawierać dane w postaci ustrukturyzowanej (najpewniej będzie to XML) – tutaj jest jasne stwierdzenie, że „czysty” PDF, czyli produkt pakietów biurowych nie jest dobrą formą e-faktury, ale jednocześnie nie jest negowany pomysł, który stosujemy w Sage, czyli osadzanie metadanych w formie XML-a wewnątrz pliku PDF – co nas cieszy :-)

- po trzecie, KE zaleca wprowadzenie jak nowego, opartego na istniejących standardach wymiany informacji modelu danych, jednocześnie zakładając, że każdy z właścicieli/twórców istniejących standardów dostarczy tłumaczenie formatów – w obie strony, co umożliwi teoretyczne wystawienie dokumentu w jednym formacie (jaki jest obsługiwany przez jego oprogramowanie) i odebranie w innym formacie, który jest obsługiwany przez oprogramowanie jego kontrahenta – i to w pełnym biegu i „automacie” :-)

- po czwarte, standardowy model danych został podzielony na trzy części: podstawową, która ma być wspólna dla wszystkich krajów i branż, oraz dwa rozszerzenia – branżowe i narodowe właśnie, które w ramach wymiany wewnętrznej będą brane pod uwagę, a przy wyjściu poza granicę (kraju czy branży) będą ignorowane.

Razem z pracami KE nad ustandaryzowaniem formatu wymiany danych w elektronicznym fakturowaniu, toczą się prace na naszym podwórku. Został przygotowany dokument na temat rozwoju polskiego rynku e-fakturowania, który zakłada przejście (w trzech etapach) administracji publicznej w 100% na fakturę elektroniczną. Dodatkowo, przewiduje on nierozróżnianie współpracy B2B od B2G, co jest bardzo dobrym kierunkiem. Duży nacisk będzie też położony na edukację, także organów skarbowych.

To, co mnie cieszy, to fakt, że nasze Sage’owe wysiłki, mające na celu propagację idei elektronicznego fakturowania, dostaną niejako wsparcie rządowe i europejskie. Będzie nam zdecydowanie łatwiej przekonywać firmy do „wejścia” w e-fakturę, szczególnie jeśli za tym pójdą jakieś zdecydowane komunikaty ze strony Ministerstwa Finansów oraz Urzędów Skarbowych.

Podziel się:

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).