0 komentarzy

Odwrotne obciążenie niekorzystne dla zwolnionych z VAT

Procedura odwrotnego obciążenia uderza w interesy podatników zwolnionych z VAT. Być może zmieni się to po wejściu w życie kolejnej nowelizacji ustawy.

Odkąd w polskich przepisach wprowadzono procedurę odwrotnego obciążenia, wielu przedsiębiorców zwraca się do nas z pytaniami, jak prawidłowo rozliczyć VAT przy transakcjach objętych tą procedurą. Przypomnijmy: mechanizm odwrotnego obciążenia stosuje się przy sprzedaży towarów ujętych na liście stanowiącej załącznik nr 11 do ustawy o VAT. W przypadku sprzedaży takiego towaru na odbiorcę przenoszony jest obowiązek rozliczenia podatku VAT (patrz art. 17 ust. 1 pkt. 7 i ust. 2 ustawy o VAT). Mówiąc w największym uproszczeniu, dostawca otrzymuje kwotę netto transakcji, zaś nabywca zobowiązany jest naliczyć od tej kwoty podatek VAT wedle obowiązującej skali i odprowadzić go do fiskusa.

Taki obowiązek rozliczenia i zapłaty podatku spoczywa również na podatnikach zwolnionych z VAT (na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT), pomimo tego, że nie składają oni deklaracji VAT i nie rozliczają się z podatku z fiskusem. Jeśli więc kupują towary ujęte w wykazie z zał. 11 do ustawy, w praktyce są stratni. Przepisy obligują podatników zwolnionych do naliczenia VAT i przekazania daniny do urzędu, a jednocześnie podatek ten nie może zostać przez nich odliczony. Oznacza to, że cała kwota VAT od tego typu transakcji musi zostać pokryta ze środków przedsiębiorcy.

Ponieważ podatnicy zwolnieni nie składają okresowych deklaracji VAT, rozliczenia podatku w ramach stosowania procedury odwrotnego obciążenia dokumentuje się na formularzu VAT-9M. Należy go przesłać do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy (czyli dostawa towaru objętego odwrotnym obciążeniem).

Resort finansów sygnalizował, że opisany powyżej problem zostanie rozwiązany wraz z wejściem w życie kolejnej nowelizacji ustawy o VAT. Podatnicy zwolnieni z VAT będą wyłączeni z obowiązku rozliczania podatku (obowiązek będzie stosowany tylko wobec czynnych podatników VAT). Miejmy nadzieję, że tak się stanie.

Jak wiadomo, załącznik nr 11 zostanie poszerzony o towary powszechnego użytku, m.in. smartfony, tablety, notebooki czy konsole do gier (pisaliśmy już o tym na blogu). Pierwotnie zapowiadano wprowadzenie w życie tych zmian na 1 stycznia br., jednak dziś wiadomo, że stanie się to 1 kwietnia. Już niebawem zatem, jako przedsiębiorcy będziemy znacznie częściej stykać się z procedurą odwrotnego obciążenia.

 

Podziel się:

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).