0 komentarzy

Odwrotne obciążenie będzie częściej stosowane

Projekt nowelizacji ustawy o VAT przewiduje od stycznia 2015 r. poszerzenie listy towarów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia. Wprowadzony zostanie również limit, poniżej którego nie trzeba będzie stosować tego mechanizmu.


Nowelizowana ustawa jest obecnie w fazie konsultacji i, wedle planów resortu finansów, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. Planowane zmiany należy uznać za istotne m.in. ze względu na fakt, iż to właśnie techniczna obsługa procedury odwrotnego obciążenia budzi sporo pytań przedsiębiorców i sprawia im najwięcej trudności.

Obszerniejszy katalog towarów do odwrotnego obciążenia

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT polega na przeniesieniu ze sprzedawcy na nabywcę odpowiedzialności za rozliczenie podatku od transakcji sprzedaży. Od Nowego Roku znacznie częściej będziemy mieli do czynienia z tą procedurą, ponieważ wraz z nowelizacją ustawy o VAT, zostanie poszerzony katalog produktów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Do listy dopisane zostaną nie tylko telefony komórkowe i smartfony, lecz również sprzęt elektroniczny, taki jak tablety, notebooki czy konsole do gier. Ponadto, w katalogu znajdzie się też złoto – o próbie od 0,325, w postaci półproduktu lub surowca, a także dostawy złota inwestycyjnego i blachy.

Istotne nowości w ustawie o VAT

Mechanizm odwrotnego obciążenia nie będzie stosowany, gdy w ciągu jednego dnia wartość sprzedaży netto towaru dla jednego odbiorcy będzie niższa niż 20 tys. zł. W takim przypadku to sprzedawca odpowiedzialny będzie za rozliczenie VAT. Zastosowanie limitu niejako potwierdza, że główną intencją poszerzenia listy towarów objętych odwrotnym obciążeniem jest chęć przeciwdziałania przez Ministerstwo Finansów nadużyciom wyłudzenia VAT (o oszustwach pisaliśmy na naszym blogu we wrześniu br.).

Istotną zmianą w ustawie będzie ograniczenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do nabywców będących czynnymi podatnikami VAT. Warto przypomnieć, że obecnie procedura ta obejmuje także podmioty zwolnione z VAT.

Kolejną zmianą będzie poszerzenie listy towarów, wobec których ma zastosowanie tzw. solidarność zbiorowa sprzedawcy i nabywcy. Lista taka zawarta jest w załączniku nr 13. do Ustawy o VAT – od stycznia dopisane zostaną do niej srebro i platyna, sprzedawane jako surowiec lub półprodukt. Odpowiedzialność zbiorowa sprzedawcy i nabywcy polega na konieczności zapłaty podatku przez kupującego, w sytuacji gdy brał on udział w oszustwie sprzedającego (tzn. wiedział o oszustwie lub mógł je przypuszczać).

Podziel się:

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).