3 komentarze

Czy powróci kombi z kratką?

Nie wiadomo, kiedy zostaną wdrożone w Polsce nowe przepisy dotyczące odliczeń VAT od zakupu nowych pojazdów. Przedsiębiorstwa, które planują kupno samochodu służbowego, są teraz w niemałym impasie.


Od dawna wiadomo, że czeka nas zmiana przepisów regulujących zasady odliczania VAT przy zakupie pojazdów służbowych. Na mocy obecnie obowiązującego art. 86a ustawy o VAT przedsiębiorcy mogą odliczyć jedynie część tego podatku: nie więcej niż 6 000 zł i nie więcej niż 60% podatku naliczonego przy zakupie auta.

Jak będzie od 1 stycznia 2014?

Wciąż nie wiadomo, ponieważ na 1 stycznia rząd raczej nie zdąży już dostosować polskich przepisów do derogacji Komisji Europejskiej (derogacja wyłącza Polskę z obowiązku wypełnienia niektórych przepisów Unii Europejskiej – rząd przekazał Komisji wniosek w tej sprawie w czerwcu br.). Decyzja o derogacji ma zapaść w najbliższej przyszłości, być może jeszcze w tym roku.
Na razie KE przedstawiła projekt decyzji, z której wynika, że przychyli się do wniosku polskiego rządu. We wniosku założono, że przy zakupie pojazdów służbowych przedsiębiorcy będą mogli:

  • odliczać 50% VAT (już bez limitu kwotowego) lub
  • odliczać pełen VAT (100%), ale pod warunkiem, że pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych.

Zamieszanie z odliczaniem VAT od zakupu pojazdów

Ponieważ Komisja nie wydała jeszcze ostatecznej decyzji, jest pewne, że od stycznia przepisy nie zaczną obowiązywać, a to dlatego, że po wydaniu przez KE decyzji, rząd zobowiązany jest jeszcze wydać rozporządzenie, na mocy którego wcieli w życie nowe prawo. A zatem po 1 stycznia 2014 przez jakiś czas będą obowiązywały dotychczasowe regulacje. W takiej sytuacji, przedsiębiorcy planujący zakup (lub leasing lub dzierżawę) samochodu, mogą policzyć, który wariant odliczenia jest dla nich korzystniejszy. Maksymalne, kwotowe odliczenie podatku przy obecnie obowiązujących przepisach możliwe jest w sytuacji, gdy cena netto pojazdu wynosi 43 500 zł (brutto: 53 500 zł). Limit (6 000 zł) uniemożliwia odliczanie większych kwot przy zakupie droższych pojazdów. Po wejściu w życie nowych przepisów, podatnik będzie mógł odliczyć 50% podatku, ale bez limitu kwotowego. To oznacza, że 6 000 zł odliczy przy zakupie pojazdu w cenie netto ok. 52 000 zł (63 960 zł brutto). W konsekwencji, zakup droższego niż owe 64 000 zł pojazdu umożliwi odliczenie proporcjonalnie większej niż aktualnie kwoty. Mając na uwadze powyższe, łatwiej zdecydować, czy bardziej opłaca się kupić samochód teraz, czy lepiej czekać na nowelizację przepisów. Sęk w tym, że nie wiadomo, kiedy dokładnie można się spodziewać nowelizacji…

Nowe przepisy wskazują, że przedsiębiorcy będą mogli odliczyć także pełen VAT, ale pod warunkiem, że pojazd będzie wykorzystywany… wyłącznie do celów służbowych. Niestety nie jest jasne, jak w sposób pewny i nie budzący wątpliwości przedsiębiorstwa miałyby to dokumentować. Eksperci spodziewają się restrykcyjnych kontroli fiskusa, podkreślając, że już nawet w przypadku dojazdu z domu do pracy (lub z pracy do domu) należy uznać, że pełne odliczenie będzie kwestionowane. W takiej sytuacji przedsiębiorstwo nie tylko będzie zmuszone zwrócić 50% VAT, ale także... uregulować odsetki!

Ponadto warto zwrócić uwagę, że wchodzące w życie od 1 stycznia 2014 r. nowe przepisy (art. 86a i art. 88a ustawy o VAT, Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) przewidują powrót do zasady odliczenia pełnego VAT od aut o masie do 3,5 tony z homologacją ciężarową, czyli tzw. aut z kratką.

 

Podziel się:

Komentarze

Z ostatniej chwili: Rada Unii Europejska zgodziła się wczoraj na kolejne zmiany w odliczaniu VAT od samochodów i paliwa w Polsce. Zgodnie z decyzją, o którą wnioskował polski resort finansów, podatnicy będą mogli odliczyć 100 proc. VAT od nabycia samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, które będą wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Od aut wykorzystywanych do celów służbowych i prywatnych będziemy mogli odliczyć 50 proc. podatku przy nabyciu. Bez znaczenia będzie to, czy samochód będzie miał kratkę i jaka będzie jego ładowność. Podatnik będzie też mógł odliczyć 50 proc. podatku od paliwa do takich pojazdów (dziś nie można go odliczać). Decyzja Rady UE wymaga jednak zmiany ustawy o VAT.
18 grudnia 2013 o godzinie 10:16 #1
Czy 50% podatku od paliwa do samochodów firmowych osobowych wykorzystywanych prywatnie i firmowo mogę już odliczać od 1 stycznia 2014 ?
aga (83.30.*.*)
20 grudnia 2013 o godzinie 13:06 #2
Niestety nie. Decyzja Rady UE wymaga zmiany ustawy o VAT. I dopiero jak nowe przepisy wejdą w życie będzie można odliczać 50% podatku od paliwa do samochodów firmowych osobowych, wykorzystywanych prywatnie i firmowo.
Joanna Kałan
20 grudnia 2013 o godzinie 13:25 #3

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).