0 komentarzy

Od marca kasy fiskalne obowiązkowo u lekarza, mechanika, fryzjera czy kosmetyczki

Od marca zdecydowanie przybyło kas fiskalnych. Zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy już pod koniec ubiegłego roku, na mocy nowego rozporządzenia Ministra Finansów przedstawiciele niektórych zawodów zostali objęci obowiązkiem posiadania kasy rejestrującej. Bez niej bowiem nie mogą sprzedawać.

Rozporządzenie Ministra Finansów weszło w życie już 1. stycznia, ale fiskus dał przedsiębiorcom dwa miesiące na dostosowanie się do nowych przepisów. 1. marca okres przejściowy się skończył – kasę fiskalną muszą zainstalować (niezależnie od obrotów) wszyscy świadczący usługi:

  • fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
  • prawne (z wyjątkiem notariuszy),
  • doradctwa podatkowego,
  • opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i stomatologów,
  • gastronomicze, zarówno te świadczone stacjonarne (również sezonowo), jak i w formie kateringu (wyjątek stanowią pokłady samolotów, stołówki szkolne i uczelniane),
  • badań i przeglądów technicznych pojazdów,
  • naprawy pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
  • wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  • przewozów pasażerskich w komunikacji samochodowej,
  • przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami.

Poza tym, bez względu na wysokość obrotu, kasy fiskalne od marca muszą posiadać punkty sprzedaży np. wód toaletowych i perfum (nie dotyczy tych rozprowadzanych na pokładach samolotów), wyrobów z metali szlachetnych lub z ich udziałem, wyrobów tytoniowych oraz zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych.

Co więcej, rozporządzenie zlikwidowało zwolnienie dla podatników świadczących usługi okazjonalnie dla niewielkiej liczby odbiorców. Dotychczas usługodawcy wystawiający mniej niż 50 faktur rocznie dla mniej niż 20 kontrahentów nie musieli wydawać paragonów.

Wprowadzono ogólną zasadę, w myśl której podatnicy sprzedający osobom fizycznym towary i usługi będą musieli zaistalować kasę rejestrującą, jeśli przekroczą 20 tys. zł limitu obrotu rocznego (jeszcze w 2012 roku limit ten był dwukrotnie większy i wynosił 40 tys. zł). Do jego wyliczenia nie uwzględnia się sprzedaży towarów będących środkami trwałymi, nieruchomościami, a także wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, fakt korzystania z kasy fiskalnej należy zgłosić jeszcze przed rozpocząciem sprzedaży. W przeciwnym razie podatnikowi grozi grzywna. Naczelnik urzędu skarbowego ustala ją indywidualnie i może ona wynieść od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli od 175 zł do 35 tys. zł.

Zakup kasy rejestrującej to zwykle wydatek rzędu 1,5-2 tys. zł, ale można ubiegać się o zwrot kosztów nabycia urządzenia. Ulga wynosi do 90 proc. wartości netto, jednak nie więcej niż 700 zł. Refundacja dotyczy tylko pierwszego zakupu kasy fiskalnej. Jeśli prowadzona działalność wymaga zainstalowania więcej niż jednej kasy, taki sam zwrot przysługuje od każdego urządzenia. Żeby go uzyskać, należy poinformować urząd skarbowy o zamiarze rozpoczęcia stosowania kas rejestrujących, ich liczbie oraz miejscu użytkowania. Następnie w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia sprzedaży lub świadczenia usług, trzeba zgłosić ten fakt fiskusowi.

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że zmiany w przepisach dotyczą ok. 70 tys. osób. Zaostrzenie przepisów stanowi kolejny etap polityki fiskusa, której celem jest ujednolicenie i uszczelnienie ewidencji obrotu gospodarczego. Ministerstwo Finansów dąży bowiem do tego, aby wydawanie paragonów – które dla klientów stanowią m.in. podstawę do składania reklamacji – stało się w Polsce ogólnie obowiązującą regułą.

Treść nowego rozporządzenia Ministra Finansów dostępna jest tutaj: http://www.finanse.mf.gov.pl/documents/766655/7564007/Rozporzadzenie_zwolnienia_2015-2016.pdf

Podziel się:

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).