4 komentarze

Obowiązek składania deklaracji przez Internet – tylko bez paniki

Od Nowego Roku przedsiębiorcy zatrudniający 5 i więcej pracowników będą składać niektóre deklaracje tylko przez Internet. Użytkownicy systemów Symfonia nie mają jednak powodów do obaw.

Jedną z konsekwencji nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest nałożony na przedsiębiorców obowiązek przesyłania niektórych deklaracji wyłącznie przez Internet w formie elektronicznej. Chodzi m.in. o deklaracje PIT-11, PIT-8C, PIT-40 oraz PIT-4R. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2015 r.

Dwie bramki do przesyłania e-deklaracji

Przedsiębiorcy już od dawna mają możliwość przesyłania do urzędów deklaracji w formie elektronicznej (e-deklaracji) poprzez bramkę e-Deklaracje (patrz: www.e-deklaracje.gov.pl). Bramka ta pozwala jednak przesyłać dokumenty pojedynczo. Ustawodawca, wprowadzając przepisy wymuszające elektroniczną komunikację z urzędami, stworzył nowe narzędzie – Uniwersalną Bramkę Dokumentów (UBD), która pozwoli podatnikom zbiorczo przesyłać e-deklaracje. Przy okazji uruchomienia UBD, wprowadzone zostaną również nowe wzorce deklaracji, akceptowane przez UBD. Będą one oznaczane dodatkową literą „Z” (PIT-11Z, PIT-8CZ, PIT-40Z i PIT-4RZ). W obecnej formie UBD nie będzie przyjmować deklaracji korygujących, które należy nadal przesyłać poprzez bramkę e-Deklaracje.

Dla firm, które nie rozpoczęły jeszcze przygody z e-deklaracjami, to już czas najwyższy, by dostosować użytkowane oprogramowanie do elektronicznego przesyłania dokumentów. Użytkownicy systemów Sage mogą spać spokojnie. W standardowej wersji naszych systemów – Sage Symfonii Start, Sage Symfonii i Sage Symfonii ERP –  już od dawna jest możliwość automatycznego przesyłania dokumentów przez istniejącą bramkę e-Deklaracje. Umożliwiamy zarówno wysyłanie pojedynczych dokumentów, jak i dokonanie wysyłki zbiorczej, wprost z systemu. Zatem firmy zainteresowane zbiorczym wysyłaniem e-deklaracji nie muszą teraz koncentrować się na integrowaniu oprogramowania z UBD.

Wprowadzenie w życie nowych przepisów oznacza, że od stycznia 2015 r. urzędy nie będą akceptować deklaracji papierowych (uznają je za niedostarczone) przysłanych przez podmioty zobowiązane do składania deklaracji drogą elektroniczną. Z obowiązku wysyłania ww. deklaracji przez Internet zwolnione będą podmioty zatrudniające mniej niż 5 pracowników. Pamiętać należy jednak o tym, że zwolnienie to nie obejmuje biur rachunkowych, które składają deklaracje w imieniu tych podmiotów.

Skrócone terminy doręczeń dla papierowych form

Na koniec warto dodać, że podmioty korzystające ze zwolnienia z obowiązku składania e-deklaracji, na mocy nowelizacji ustawy, będą miały skrócony o miesiąc czas na złożenie dokumentów. W ich przypadku deklaracje, które dotychczas można było złożyć do końca lutego, będą musiały zostać przekazane do urzędów do końca stycznia! W przypadku podmiotów wykorzystujących elektroniczne kanały komunikacji, termin doręczeń nie ulega zmianie (pozostaje jak obecnie – do końca lutego).

Dowiedz się więcej o składaniu e-deklaracji: http://www.sage.com.pl/e-deklaracje

 

Podziel się:

Komentarze

"Umożliwiamy zarówno wysyłanie pojedynczych dokumentów, jak i dokonanie wysyłki zbiorczej, wprost z systemu. " - jedno zdanie i dwie niezgodności z faktami: FAKT 1: Nie ma wysyłki wprost z systemu - należy zakupić dodatkowy moduł FAKT 2: E-deklaracje nie obsługują wysyłki zbiorczej ! na nową bramkę MF. Żaden moduł Sage nie ma dostosowanych schematów XML do wysyłki zbiorczej. Chyba, że ja o czymś nie wiem, jeżeli tak proszę mnie wyprowadzić z błędu.
Gosia (80.52.*.*)
23 grudnia 2014 o godzinie 13:55 #1
Do: Gosia
Odnosząc się do Pani uwag... 1: To prawda, że do wysyłania e-deklaracji należy zakupić dodatkowy moduł. Dlatego też w artykule użyliśmy sformułowania "wprost z systemu", a nie "wprost z programu". System to wszystkie programy wchodzące w jego skład. 2: Oferowany przez nas program e-Deklaracje pozwala wysłać zbiorczo, tj. jedną operacją, wiele deklaracji - pobrać UPO dla każdej z nich. Nie trzeba korzystać z deklaracji zbiorczej, aby wysyłać zbiorczo deklaracje. Deklaracja zbiorcza jest udogodnieniem, dla tych, którzy nie moją możliwości wysłania wielu deklaracji jednocześnie. 3. Nie ma jeszcze dostępnej na rynku aktualizacji zawierającej najnowsze schematy XML, gdyż Ministerstwo Finansów dopiero w tym tygodniu skończyło udostępniać schematy deklaracji dotyczących przychodów osiągniętych w 2014 roku. Aktualizacja programów zawierająca te schematy pojawi się wkrótce.
Renata Kotecka
23 grudnia 2014 o godzinie 14:44 #2
Czy zatem system będzie współpracował z Uniwersalną Bramką MF. Czy będzie można wysłać kilkadziesiąt PIT-ów za jednym razem i otrzymać jedno UPO? A przede wszystkim kiedy wyjdzie aktualizacja do programu Symfonia Kadry i Płace zawierająca nowe wzory PIT na 2015 rok?
Gosia (80.52.*.*)
29 grudnia 2014 o godzinie 09:48 #3
Do Gosia
Docelowo system będzie współpracował z Uniwersalną Bramką, ale dopiero, gdy zostanie oddana pełna funkcjonalność tej bramki. Obecna funkcjonalność systemu Symfonia umożliwia grupowe wysłanie wielu deklaracji za jednym razem oraz grupowe odebranie UPO dla każdej z tych deklaracji. Aktualizacja programu Symfonia Kadry i Płace zawierająca nowe wzory PIT ukaże się wkrótce. Nasi klienci otrzymają informację o możliwości pobrania aktualizacji wraz z instrukcją.
Renata Kotecka
29 grudnia 2014 o godzinie 10:22 #4

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).