1 komentarz

Niektóre deklaracje tylko przez Internet już od stycznia

26 września Sejm przyjął nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dla przedsiębiorców ważną zmianą jest wprowadzenie obowiązku przesyłania niektórych deklaracji wyłącznie przez Internet – od stycznia 2015 r.

Nowelizacja ustawy (Dz.U. 2014 poz. 1563) została przyjęta przez Sejm 26 września i podpisana przez Prezydenta RP, 13 listopada. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od Nowego Roku.

Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Najważniejsza zmiana dotyczy wprowadzenia obowiązku składania deklaracji PIT-11, PIT-8C, PIT-4R oraz PIT-40 wyłącznie w formie elektronicznej. Obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców zatrudniających co najmniej pięciu pracowników. Firmy mniejsze będą mogły nadal składać ww. deklaracje w formie papierowej, ale – co istotne – z jednym wyjątkiem. W przypadku gdy firmy te są rozliczane przez biura rachunkowe, ich deklaracje będą musiały być również wysyłane wyłącznie przez Internet.

Wedle nowych przepisów, jeśli zobowiązany do złożenia e-deklaracji podatnik prześle do urzędu deklarację papierową, urząd uzna ją za niedoręczoną.

Ponadto, wobec uprawnionych podatników wystawiających od 2015 r. papierowe deklaracje PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1/IFT-1R i roczne wyliczenie podatku PIT-40 skróceniu o jeden miesiąc ulegnie termin ich złożenia do urzędu skarbowego. Na wystawienie ww. dokumentów i złożenie w urzędzie podatnicy będą mieli czas tylko do końca stycznia. Przepis ten nie dotyczy podatników składających e-Deklaracje (obowiązujący termin – do końca lutego).

Ułatwienia…

W celu usprawnienia składania deklaracji przez Internet, administracja odda do użytku podatników nowe narzędzie – Uniwersalną Bramkę Dokumentów (UBD). Za jej pośrednictwem przedsiębiorcy będą mogli przesyłać jednorazowo paczkę pojedynczych deklaracji, nawet do 20 tys. dokumentów w ramach jednego transferu i przy jednym poświadczeniu. Podatnicy niezainteresowani hurtowym transferem danych przez UBD, będą mogli - tak jak obecnie - przesyłać pojedyncze deklaracje za pośrednictwem istniejącego dziś systemu e-Deklaracje. W obu przypadkach do składania deklaracji drogą elektroniczną upoważnieni są płatnicy posiadający autoryzowany podpis elektroniczny z ważnym kwalifikowanym certyfikatem.

Warto podkreślić, że na użytek komunikacji w kanale UBD wprowadzone zostaną zmodyfikowane wzory deklaracji elektronicznych, oznaczone na końcu literą „Z” – odpowiednio PIT-11Z, PIT-8CZ, PIT-RZ i PIT-40Z.

…i utrudnienia

Przedsiębiorcom jak zwykle dano niewiele czasu na dostosowanie systemów informatycznych do nowych uwarunkowań prawnych. Firmy, które nie posiadają jeszcze kwalifikowanego podpisu cyfrowego, będą musiały go kupić. Do końca grudnia warto także zintegrować systemy kadrowo-płacowe z nowym kanałem przesyłania e-deklaracji, tak by dokumenty generowane przez system dawało się łatwo i szybko wysłać przez UBD. Ponadto, systemy te powinny wystawiać deklaracje zgodne z nowymi wzorcami akceptowanymi przez UBD. Programy Sage Symfonia ERP, Sage Symfonia oraz Sage Symfonia Start zawierają moduł e-Deklaracje, który już dziś pozwala na automatyzację procesu obsługi deklaracji elektronicznych, co nie tylko usprawnia pracę, ale też niweluje ryzyko pomyłek. Przygotowane w modułach kadrowych, dla wybranej grupy pracowników deklaracje np., PIT 11, użytkownik podpisuje w module e-Deklaracje i uruchamia wysyłanie do urzędu. Program łączy się z automatycznie z „bramką” MF i przekazuje poszczególne deklaracje, aż do wyczerpania wybranej przez użytkownika grupy deklaracji. To bardzo skuteczne rozwiązanie obsługujące zarówno składanie jednej, jak i wielu e-deklaracji.

Nowe narzędzie opracowane przez resort finansów będzie uruchomione od 1 stycznia 2015, docelowo ma podobno zastąpić obecne rozwiązanie do przyjmowania deklaracji elektronicznych.   Informacje na ten temat dostępne są pod adresem: https://test-ubd.mf.gov.pl/uslugi/dokumenty.

Podziel się:

Komentarze

Myślę, że te zmiany dają nam więcej czasu na inne sprawy związane z firmą a nie jak to nieraz bywa stanie w kolejkach przed urzędowym okienkiem :)
3 lutego 2015 o godzinie 09:38 #1

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).