0 komentarzy

Niepewne przywileje dla rzetelnych podatników?

Ministerstwo Gospodarki postuluje wprowadzenie do Ordynacji podatkowej „Karty Rzetelnego Podatnika”. Dzięki takiemu rozwiązaniu, uczciwi przedsiębiorcy zyskaliby pewne przywileje i byli premiowani przez organy skarbowe.

Pomysł na wprowadzenie instytucji Karty Rzetelnego Podatnika wyszedł z resortu gospodarki i był już konsultowany z Ministerstwem Finansów. Idea polega m.in. na uzyskaniu przez podatnika pewnych przywilejów, w zamian za… stałe udostępnienie fiskusowi wglądu w prowadzone księgi rachunkowe (w formie elektronicznej). Dzięki takiemu rozwiązaniu, fiskus uzyskałby większą swobodę w zakresie weryfikacji prawidłowości rozliczeń podatkowych, podczas gdy podatnik nie traciłby czasu na przechodzenie przez czynności kontrolne.

Jakie przywileje proponuje ministerstwo? Rzetelny podatnik mógłby indywidualnie ustalać z organem skarbowym czas załatwienia sprawy. Poza tym, nie ponosiłby konsekwencji w przypadku wykrycia nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych, o ile byłyby one skutkiem niecelowego działania.

Warto zauważyć, że w fazie początkowej pomysłu (w kwietniu br.) lista przywilejów była nieco szersza. Obejmowała m.in.:

  • zapewnienie o braku kontroli skarbowej w ustalonym okresie,
  • pomniejszenie oprocentowania dla odsetek od zaległości podatkowych,
  • gwarancję terminowego zwrotu VAT…

… jednak dziś, w najświeższych doniesieniach medialnych na temat Karty, już nie wspomina się o nich.

Ministerstwo Gospodarki podkreśla jednogłośną ponoć akceptację przedsiębiorców dla zgłoszonego pomysłu. Wśród ekspertów pojawiają się jednak opinie, że Karta to pomysł kontrowersyjny. Głównie dlatego, że wymienione przez resort przywileje powinny być… prawem każdego podatnika.

Jak informuje Ministerstwo Gospodarki, jego intencje koncentrują się na potrzebie poprawy relacji pomiędzy podatnikiem, a organem podatkowym oraz na jednoczesnym uwzględnieniu w zmienianej Ordynacji interesu publicznego i podatników. Karta to jeden z pomysłów urzeczywistniających tę ideę.

Trudno ocenić dziś prawdopodobieństwo i termin realnego wprowadzenia do Ordynacji podatkowej proponowanych zmian. W drugiej połowie br. zostanie powołana ekspercka komisja, która wypracuje założenia dla nowego kodeksu podatkowego. Pojawiają się jednak opinie, że za obecnej kadencji, rząd nie zdąży go przyjąć.

Warto w tym miejscu podkreślić, że resort gospodarki, poza wspomnianą instytucją Karty, wskazał 8 obszarów do regulacji w Ordynacji podatkowej. Z pełniejszym ich opisem można zapoznać się na blogu ministra, pod tym adresem (w drugiej części dokumentu): http://piechocinski.blog.onet.pl/2014/07/09/prawo-dzialalnosci-gospodarczej/.

 

Podziel się:

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).