0 komentarzy

Ministerstwa ostrzegają przed oszustami VAT

Ministerstwa Finansów i Gospodarki wspólnie wystosowały do podatników… list z ostrzeżeniem przed oszustami podatkowymi. Pismo wyjaśnia metody działania przestępców oraz informuje, na co powinno się zwrócić uwagę, by mimo woli nie stać się jednym z ogniw przestępczej działalności.

Pod koniec sierpnia br. oba resorty poinformowały podatników o systemowo realizowanych w Polsce procederach, które mają znamiona zorganizowanej przestępczości gospodarczej. Chodzi o działalność, której celem jest wyłudzanie z budżetu państwa podatku VAT lub zagrażanie uczciwej konkurencji, poprzez oferowanie na rynku towarów w cenach pomniejszonych o wartość VAT.

W liście opisano model działania oszustów. Polega on na utworzeniu łańcucha kontrahentów, w którym jednym z ogniw jest przedsiębiorstwo nieodprowadzające należnego VAT. Z reguły, właśnie to ogniwo (nazwane w liście „znikającym podatnikiem”), sprowadza w obrocie wewnątrzwspólnotowym towary z zagranicy, a następnie, w bardzo krótkim czasie, odsprzedaje je w całości kolejnym spółkom tworzącym łańcuch już na terenie Polski. Spółki z reguły mają adresy rejestrowe w wirtualnych biurach i w rzeczywistości nie prowadzą żadnej działalności. W trakcie realizowanych w krótkim okresie transakcji, które trwają najwyżej kilka dni, towar formalnie zmienia właścicieli, przechodząc przez kolejne ogniwa łańcucha. Jednak jego lokalizacja się nie zmienia – jest składowany w jednym magazynie (centrum logistycznym). Z tytułu takiego obrotu do budżetu nie trafia należny podatek. Towar, po przejściu przez uformowany łańcuch, jest eksportowany za granicę z preferencyjną stawką VAT 0% lub też dystrybuowany w Polsce, po cenach niższych od tych, jakie są w stanie zaproponować uczciwi przedsiębiorcy (oszuści mają możliwość do udzielenia „rabatu” w wymiarze do 23%).

Oba resorty przestrzegają uczciwych podatników przed podejmowaniem współpracy z firmami, które formują przestępczy łańcuch obrotu. W liście opisano przesłanki, które mogą pomóc w zidentyfikowaniu oszustów. Warto je znać, by ustrzec się od mimowolnego udziału w przestępstwie. Z reguły, o znamionach przestępczej działalności może świadczyć to, że firma jest młoda, z minimalnym kapitałem zakładowym, bez doświadczenia w branży i z adresem rejestrowym w wirtualnym biurze. Nie jest możliwe skontaktowanie się z osobami zarządzającymi ani z właścicielami, którymi mogą być obcokrajowcy, także spoza krajów UE. W łańcuchu transakcje realizowane są błyskawicznie, najczęściej bez logicznego uzasadnienia, jednak towar nie zmienia lokalizacji. Typowe dla działalności jest obracanie wielkimi ilościami towarów, które zazwyczaj nie są dzielone na partie. Towar ma cenę niższą od rynkowej. Obowiązują krótkie terminy płatności, często na zagraniczne rachunki bankowe. Kontrahenci nie są zainteresowani dłuższą działalnością, koncentrując się na najbliższej transakcji. W liście podkreślono, że najczęściej proceder przestępczy występuje w branży elektronicznej, szczególnie w obrocie telefonami komórkowymi, tabletami i konsolami do gier.

Na końcu listu znajduje się adres e-mail, pod którym podatnicy mogą zgłaszać podejrzenia wyrycia oszustów kontrola.skarbowa@mofnet.gov.pl lub ujawniać wszelkie próby wikłania w przestępczy proceder.

Pełną treść pisma można przeczytać pod tym adresem:

http://www.mg.gov.pl/files/upload/21463/List%20ostrzegawczy_elektronika_20140825.pdf

 

Podziel się:

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).