0 komentarzy

Metoda kasowa – kolejna szansa dopiero w... kwietniu

Kto z tzw. małych podatników nie zdążył podjąć decyzji w sprawie skorzystania z nowej metody kasowej, będzie mógł zacząć wystawiać faktury tą metodą najwcześniej od... drugiego kwartału.

Jedynie bowiem do 15 stycznia br. podatnicy mogli zawiadomić naczelnika właściwego urzędu skarbowego o zmianie trybu rozliczeń VAT z memoriałowego na kasowy. Ci, którzy zdecydują się na metodę kasową teraz, nadal mają obowiązek zawiadomić o tej decyzji naczelnika urzędu, ale pierwsze faktury sprzedażowe będą mogli wystawiać od drugiego kwartału, czyli dopiero w kwietniu.

Jak zapewnia ministerstwo finansów, podatnicy, którzy w ubiegłym roku stosowali metodę kasową, nie muszą w związku ze zmianą przepisów dokonywać żadnych formalności – mogą kontynuować stosowanie tej metody już na nowych zasadach.

W związku z wejściem w życie od stycznia ustawy deregulacynej, tzw. mali podatnicy mogą w tym roku rozliczać się z VAT wg nowych zasad metody kasowej. W praktyce oznacza to, że w przypadku nieuregulowania przez kontrahenta płatności za fakturę, podatnik nie musi odprowadzać od niej podatku VAT – aż do czasu otrzymania należności. Wtedy dopiero, w myśl nowej ustawy, po stronie podatnika powstaje obowiązek zapłaty podatku należnego (w starych zasadach obowiązek taki powstawał po 90 dniach od daty przeterminowanej płatności, nawet jeśli kontrahent nie zapłacił).

Wg nowych przepisów, mali podatnicy (firmy wykazujące obrót roczny do 1,2 mln euro) zainteresowani wystawianiem faktur w metodzie kasowej, muszą wcześniej zawiadomić o tym naczelnika właściwego dla nich urzędu skarbowego. Podobnych formalności muszą dopełnić również ci, którzy chcą zrezygnować z metody kasowej.

Przypomnę, że faktury wystawiane tą metodą muszą być teraz oznaczane dopiskiem „metoda kasowa”, a nie jak w ub. latach „Faktura VAT-MP”.

Czy nowa metoda kasowa się przyjmie w polskiej gospodarce? Na pewno wprowadzone od stycznia zasady są korzystniejsze dla małych podatników. Wg danych ministerstwa finansów, w roku ubiegłym ze starej metody kasowej korzystało niespełna 10% uprawnionych do tego firm.

Jak będzie w tym roku? Przekonamy się zapewne dopiero za kilka miesięcy... 

 

 

Podziel się:

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).