1 komentarz

Jesienią dodatkowy miesiąc urlopu dla taty?

Jest szansa, że od października nowe przepisy będą jeszcze bardziej promowały wspólną opiekę rodziców nad dzieckiem

Posłowie uchwalili właśnie nowelizację kodeksu pracy, która przewiduje przeniesienie, do wyłącznej dyspozycji drugiego rodzica, jednego z 36 miesięcy urlopu wychowawczego. Aktualnie, jeśli ojciec nie wykorzysta swojego miesiąca, to ten okres przepada. Do wejścia w życie tych zmian potrzebna będzie jeszcze akceptacja w Senacie i podpis Prezydenta.

Jak wskazuje praktyka, do tej pory to zwykle kobiety częściej korzystały z tych urlopów. W świetle wprowadzanych przepisów pełny, trzyletni urlop wychowawczy będzie przysługiwał, gdy drugi z rodziców nie żyje albo gdy nie przysługuje mu (nawet częściowo) władza rodzicielska.

Wydłuży się również sam okres na wykorzystanie urlopu wychowawczego – będzie można z niego skorzystać aż do ukończenia przez dziecko piątego roku. Także z czterech do pięciu ma wzrosnąć liczba części, na które można będzie podzielić taki urlop. Dodatkowo, aż do czterech miesięcy wydłużony zostanie okres, w którym gdy oboje rodzice będą mogli wspólnie się opiekować maluchami (teraz to maks. 3 miesiące).

Projekt nowelizacji ma trafić teraz pod obrady Senatu.

 

Podziel się:

Komentarze

Od niedzieli, 1 września br. prawo do urlopów wychowawczych przysługuje już setkom przedsiębiorców, zleceniobiorców a nawet bezrobotnych: zyskują prawo do ubezpieczenia w czasie opieki nad dzieckiem: http://bit.ly/19ehmfQ
3 września 2013 o godzinie 11:05 #1

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).