0 komentarzy

Fiskus zmieni oblicze?

Od ponad dwóch lat rodzi się długo wyczekiwana zmiana ordynacji podatkowej. Z upływem czasu projekt zaczął obrastać w legendy… Nowe przepisy mają złagodzić oblicze fiskusa, a podstawą ordynacji będzie założenie, że 99% podatników jest uczciwych.

Wspierający i łagodny dla uczciwych…

Jak przekonuje Ministerstwo Finansów, nowa ordynacja podatkowa w założeniu będzie - bardziej od obecnej - przyjazna dla uczciwych podatników. Resort chce, by urzędy stały się otwarte dla przedsiębiorców i wspierały ich w wypełnianiu obowiązków wynikających z przepisów. Na przykład małe i świeżo założone firmy będą mogły liczyć na pomoc asystentów skarbowych. Większe podmioty otrzymają wsparcie ze strony wysoko wykwalifikowanych urzędników. Fiskus chce stworzyć warunki ułatwiające prowadzenie firm, czego wyrazem ma być m.in. klauzula o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatników. Dla doświadczonych polskimi realiami może wszystko to brzmi jak science fiction, należy jednak trzymać kciuki za te zmiany i mieć nadzieję, że obietnice w końcu się spełnią.

Skuteczny łowca dla większych oszustów

Wraz z postępującymi pracami nad ordynacją, fiskus informuje o ciągłym zwiększaniu efektywności w wykrywaniu i ściganiu oszustw podatkowych. Skuteczność kontroli ma wzrastać dzięki specjalizacji i skupianiu energii na tropieniu grubszych spraw. Fiskus nie będzie już koncentrował się na uczciwych podatnikach, którzy przypadkiem pomylili się w zeznaniach podatkowych. Większą skuteczność zapewni kontrola przedsiębiorców, którzy celowo unikają opodatkowania lub działają w szarej strefie. Zdaniem resortu na szczególną uwagę urzędników zasługują wybrane branże, np. budowlana czy usług biznesowego doradztwa, w których często spotyka się proceder wystawiania pustych faktur.

Fiskus uznaje kontrolę za trafną, gdy wykryte uchybienie podatkowe przekracza wartość 1000 zł. W 2013 roku łącznie wykryto nieprawidłowości na kwotę ponad 2,5 mld złotych, jednak tylko 29% kontroli uzyskało status trafnych. W 2014 r. statystyki były już znacznie lepsze. Przeprowadzono o 22 tys. kontroli mniej, ale już przy 43% skuteczności. To pozwoliło wykryć nieprawidłowości na kwotę blisko 4 mld wyższą niż rok wcześniej, co pokazuje potencjał do dalszych działań fiskusa. Ministerstwo Finansów chce iść za ciosem i dąży do uzyskania efektywności na poziomie 80%, czyli porównywalnym ze skutecznością służby celnej.

Ordynacja w swoim obecnym brzmieniu nie sprzyja fiskusowi w skutecznym wykrywaniu wyłudzeń VAT opartych na tzw. transakcjach karuzelowych. Dla skarbówki to obecnie palący problem. Zapewne nowelizacja ordynacji wniesie także zapisy, które pozwolą zacieśnić kontrolę skarbową w tym zakresie. 

Zapowiadana rządowa nowelizacja ordynacji, nad którą pracuje Komisja Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego, ma przynieść 167 zmian. Swój głos w formowaniu zmian zabrał także Prezydent RP, który przedstawił własny projekt nowej ordynacji. Jakie będą dalsze losy ordynacji? Na więcej konkretów przyjdzie nam poczekać do wiosny.

Podziel się:

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).