1 komentarz

Fiskus zaciska pętlę...

Właśnie – bez większego rozgłosu – wchodzi w życie Zarządzenie nr 5 Ministra Finansów. Tymczasem, wszyscy jako podatnicy, od drugiego kwartału możemy na własnej skórze odczuć konsekwencje jego wprowadzenia…

W cieniu znowelizowanej ustawy o VAT i zamieszania wokół odliczeń przy zakupie samochodów Ministerstwo Finansów wciela w życie nowe przepisy. To Zarządzenie nr 5, w sprawie organizacji urzędów i izb skarbowych oraz nadania im statutów. Celem zarządzenia jest zreformowanie pracy i struktury organów podatkowych, m.in. pod kątem uszczelnienia systemu podatkowego, skuteczniejszych kontroli i efektywnego ściągania niezapłaconych danin.

Fiskus zacieśnia kontrolę podatników i będzie skuteczniej windykować

Minister dał czas do końca marca (zarządzenie obowiązuje od 27 stycznia) na zaimplementowanie zmian w strukturach organów podatkowych. A trzeba podkreślić, że zmiany są istotne, określa bowiem komórki, jakie mają tworzyć strukturę Urzędu Skarbowego. Jest ich 11, w tym nowa tzw. Komórka Wierzycielska (na jej utworzenie urzędy mają czas do końca czerwca tego roku), której celem będzie m.in. zwiększenie skuteczności w ściąganiu z podatników niezapłaconych należności. Na tym nie koniec zmian. Izby Skarbowe mają bowiem utworzyć w swoich strukturach komórki odpowiedzialne za typowanie podatników do kontroli celem zwiększenia efektywności kontroli. Jak rozumieć efektywność w tym przypadku? Zapewne chodzi o wskazywanie tych podatników, u których z największym prawdopodobieństwem uda się wykazać nieprawidłowości lub nadużycia. Izby mają realizować prace w tym obszarze poprzez wyspecjalizowane komórki zarządzania ryzykiem zewnętrznym.

Kontrole i windykacja muszą się sfinansować

Jak tłumaczy resort, zarządzenie ma usprawnić pobór należności podatkowych i poprawić efektywność administracji podatkowej. Ale jakim kosztem? Do wdrożenia nowych przepisów potrzeba zatrudnić rzeszę nowych urzędników. Zmiany strukturalne w placówkach i przyrost zatrudnienia pociągną za sobą znaczne koszty biurowe. Co prawda urzędy zatrudniające do 60 pracowników będą mogły scalać komórki (za zgodą dyrektora Izby Skarbowej), ale i tak można się domyślać, że reforma oznacza dla budżetu spore wydatki… Trudno się dziwić, że w takiej sytuacji dominować może podejście finansowanie kosztów z wyższych przychodów uzyskanych dzięki skuteczniejszym kontrolom, windykacjom i egzekucjom.

Oprócz dylematów budżetowych eksperci już zwracają uwagę na kontrowersje prawne. Np. na zawarty w zarządzeniu zapis pozwalający Izbom Skarbowym na wydawanie postanowień w sprawie przedłużenia terminu zwrotu podatku. Jest on sprzeczny z obowiązującymi przepisami, które wskazują, że uprawnienia takie ma organ prowadzący kontrolę podatkową i tzw. czynności sprawdzające.

Zarządzenie nr 5 dostępne jest w pliku PDF na stronach Ministerstwa Finansów (PDF): http://bit.ly/1hjL2xK

Podziel się:

Komentarze

Ta palma zasadzona została 25 lat temu i ciągle rośnie. Znając realia naszego Kraju jej wysokość jest nieokreślona choć rozwiązania są proste tyle tylko że za logiczne, osadzone w realiach a nie ściągane z księżyca
Henryk (37.31.*.*)
12 marca 2014 o godzinie 09:04 #1

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).