2 komentarze

Fiskus chce ściągać VAT od kupujących!

Ministerstwo Finansów przygotowało kolejny projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Projekt wprowadza nowe regulacje dotyczące transakcji obrotu wyrobami stalowymi, paliwami, olejami opałowymi oraz złotem nieobrobionym.

Szczególnie ciekawą regulacją jest wprowadzenie współodpowiedzialności kupującego za uregulowanie podatku VAT przez sprzedającego. Zgodnie z nowym przepisem, jeśli kupujący wiedział lub przypuszczał, że sprzedający nie zamierza zapłacić podatku VAT z tytułu tej transakcji, to będzie odpowiadał za zaległości podatkowe. 

W praktyce oznacza to, iż jeżeli sprzedający nie ureguluje należnego podatku VAT, organ podatkowy może zwrócić się o uiszczenie takiej zaległości do kupującego. Organy podatkowe mogą wydać decyzję o odpowiedzialności wówczas, gdy egzekucja do dochodu lub majątku sprzedającego okazuje się w części lub w całości bezskuteczna.

Projekt został skierowany do uzgodnień.

 

Podziel się:

Komentarze

Dawno nie widziałem większej głupoty. Kupujący już zapłacił VAT sprzedającemu, więc dlaczego miałby płacić jeszcze raz? Takie zagrania mogą hamować chęć zakupów czegokolwiek na firmę w obawie, że to może przynieść przykre skutki. Takie przepisy nie mają racji bytu.
19 marca 2013 o godzinie 10:27 #1
Prezydent jest przeciw: http://bit.ly/WMVBRH - i słusznie!
21 marca 2013 o godzinie 15:18 #2

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).