0 komentarzy

Firmy zwolnione z VAT… też mogą wystawiać faktury

 

Od początku roku obowiązują przepisy, które umożliwiają wystawianie faktur podatnikom zwolnionym z VAT. Faktury takie różnią się nieco od faktur podatników czynnych, a oprócz tego można je wystawiać pod jednym warunkiem. O czym więc warto pamiętać?

Po pierwsze: rejestracja w urzędzie

Zwolniony (podmiotowo) z VAT podatnik, zainteresowany wystawianiem faktur, powinien najpierw zarejestrować się w urzędzie skarbowym jako podatnik zwolniony – składając do właściwego naczelnika formularz VAT-R. W ten sposób podatnik niejako „wybiera zwolnienie z podatku VAT”. Wymóg ten wynika stąd, iż faktur nie może wystawiać podatnik, który takiego wyboru nie dokonał –nawet jeśli zwolnienie z VAT mu przysługuje.

Po drugie: dodatkowe oznaczenie na fakturach

Podatnik zwolniony z VAT, na fakturach dokumentujących jego sprzedaż, zobowiązany jest umieszczać przepis (ustawa, podstawa prawna lub przepis wydany na podstawie ustawy), który potwierdza zwolnienie od podatku. Jest to oznaczenie obligatoryjne, co także oznacza, że nabywca otrzymujący fakturę bez tego oznaczenia, ma prawo ją kwestionować i żądać wystawienia korekty.

Po trzecie: nie trzeba umieszczać niektórych informacji

Podatnik zwolniony z VAT nie musi umieszczać na fakturze ani stawek podatku, ani kwot VAT naliczonych od wartości sprzedaży netto. Nie musi też umieszczać numeru VAT UE, pod którym mógłby być identyfikowany na potrzeby podatku.

Księgowi powinni mieć zatem świadomość, że faktury podatnika zwolnionego z VAT z zasady różnią się od faktur wystawianych przez podatników czynnych.

Terminy wystawiania faktur

Podatnik zwolniony dokumentuje sprzedaż fakturą w terminie do 7 dni, licząc od dnia wykonania usługi lub wydania towaru. Jeśli przedmiotem sprzedaży jest usługa o charakterze ciągłym, podatnik powinien wystawić fakturę do 7 dnia po zakończeniu miesiąca, w którym usługa była świadczona.

Podatnik może też wystawiać faktury zbiorcze z danego miesiąca. W takim przypadku ostatecznym dniem ich wystawienia jest ostatni dzień miesiąca, w którym wydawano towary lub świadczono usługi.

 

Podziel się:

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).