16 komentarzy

Jak od stycznia ewidencjonować fakturę zbiorczą?

Na jakich zasadach wystawiać faktury zbiorcze od stycznia 2014? Jak prawidłowo identyfikować moment powstawania obowiązku podatkowego dla dostaw dla kontrahenta, jeżeli zechcemy udokumentować je jedną fakturą? Zapytaliśmy o opinię Izbę Skarbową…

 

Jak wiadomo, od stycznia 2014 r. faktury będzie można wystawiać najpóźniej do 15. dnia miesiąca, następującego po dokonaniu dostawy lub wykonaniu usługi. Co za tym idzie, będzie możliwe wystawienie jednej faktury dokumentującej wszystkie dostawy oraz usługi dokonane w minionym miesiącu. Jednocześnie jednak przepisy mówią, że obowiązek podatkowy będzie powstawał w dacie dokonania dostawy lub wykonania usługi. Wielu podatników zastanawia się zatem, jak w takim przypadku ewidencjonować w rejestrach VAT i księgach rachunkowych fakturę obejmującą dostawy i usługi dokonane w różnych datach. Czy trzeba będzie wykazać w rejestrze VAT oraz w księgach datę każdej dostawy, a może potrzebna będzie dodatkowa dokumentacja wewnętrzna?

Złożyliśmy w tej sprawie wniosek o interpretację indywidualną. Z otrzymanej odpowiedzi (IPPP2/443-654/13-7/IZ, IPPB3/423-465/13-4/MS1) wynika, iż w rejestrze VAT oraz w księgach nie będzie konieczności wykazywania dat każdej dostawy. Wystarczyło będzie   wykazać (wprowadzić do ewidencji podatkowych) fakturę zbiorczą w dacie ostatniego dnia miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Wedle interpretacji, takie uproszczenie jest w zgodzie zarówno z ustawą o podatku od towarów i usług, jak i z ustawą o podatku dochodowym.

Fakturę zbiorczą, podobnie jak zwykłe faktury VAT, będzie można wystawić do 15. dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym zrealizowano dostawy.

Podziel się:

Komentarze

Witam Nie jestem księgową. Prowadzę działalność gospodarczą i do prowadzenia ewidencji księgowej używam programu Symfonia Mała Księgowość. Powyższy zapis jest dla mnie niezrozumiały. Zapis: "Wystarczyło będzie wykazać (wprowadzić do ewidencji podatkowych) fakturę zbiorczą w dacie ostatniego dnia miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Wedle interpretacji, takie uproszczenie jest w zgodzie zarówno z ustawą o podatku od towarów i usług, jak i z ustawą o podatku dochodowym". Przykład: obowiązek podatkowy powstał ostatniego dnia miesiąca (wydanie towaru z magazynu), a dostawa towaru była 3 dnia następnego miesiąca. Co z tym zrobić? Prowadzę sklep internetowy, Wysyłając towar klient powinien otrzymać paragon z kasy fiskalnej. Jak to zrobić? Towar klient otrzyma po kilku dniach. Dotychczas wprowadzałam sprzedaż ze zbiorczego miesięcznego zestawu z kasy fiskalnej. A od 1 stycznia co mam robić? Ustawodawcy nie do końca przewidzieli problemy jakie ustawa stwarza. Pozdrawiam Jadwiga
14 listopada 2013 o godzinie 08:18 #1
Czy zgodne z przepisami będzie wystawianie faktur zbiorczych na koniec tygodnia?? Miesięczne faktury powodują przesunięcie płatności aż o m-c w stosunku do usług wykonanych na początku miesiąca. Praktyczniejszym rozwiązaniem były by tygodniówki, ale czy to poprawne??
hiLDA (83.4.*.*)
14 listopada 2013 o godzinie 11:30 #2
- Jadwiga
Szanowna Pani, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ to zależy od różnych czynników. Jednoznacznej odpowiedzi może udzielić Pani doradca podatkowy po analizie działalności Pani firmy. Pierwszy czynnik to definicja "dostawy". Zgodnie z Art. 7 ustawy o VAT "Przez dostawę towarów (...) rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel". Moment tego przeniesienia jest sprawą umowną między stronami, m.in. można się umówić, że dostawa następuje w momencie wydania towaru z magazynu sprzedawcy. Czy to rozwiązanie można zastosować w przypadku Panie działalności? Wydaje się bardzo prawdopodobne, ale wiążącej odpowiedzi bez znajomości Pani firmy nie podejmę się udzielić.
Renata Kotecka
14 listopada 2013 o godzinie 11:53 #3
- hiLDA
Nie ma żadnej przesłanki w przepisach, która wskazywałaby, że jest to niedozwolone. Dla pewności zapytałabym urzędu skarbowego, w którym się Państwo rozliczają, czy uznają taką fakturę za poprawną.
Renata Kotecka
14 listopada 2013 o godzinie 11:57 #4
Witam, niby jest jasne, że obowiązek w podatku VAT i dochodowym w przypadku f-ry zbiorczej powstanie na koniec miesiąca, ale nic nie pisze się jak jest w przypadku faktury zbiorczej wystawionej w Euro np. za usługi transportowe (dla odbiorcy krajowego jak i w imporcie usług), gdzie na jednej fakturze będą wyszczególnione daty wykonania poszczególnych usług. Czy będzie można wystawić taką fakturę i wg jakiego kursu ją przeliczyć?
Mirka (83.21.*.*)
14 listopada 2013 o godzinie 12:26 #5
Czy to oznacza, że nie można wystawiac faktury po każdej transakcji?
Dorota (85.31.*.*)
14 listopada 2013 o godzinie 12:44 #6
do: Mirka
Fakturę zbiorczą w walucie obcej będzie można wystawić, tylko nie będzie można zastosować tego uproszczenia, ponieważ do przeliczenia wartości walutowych na PLN należy użyć kursów walut związanych z datą powstania obowiązku podatkowego. Co oznacza, że wartość takiej faktury należy podzielić na części odpowiadające poszczególnym dostawom i każdą z tych części przeliczyć po innym kursie.
Renata Kotecka
14 listopada 2013 o godzinie 13:07 #7
Do: Dorota
Oczywiście, że można wystawić fakturę po każdej transakcji, ale można również zbiorczo.
Renata Kotecka
14 listopada 2013 o godzinie 13:08 #8
Przecież w tych całych zmianach nie chodzi o to żeby wykazać sprzedaż 1 czy 10 dnia miesiąca tylko że jak sprzedajesz towar 30.11 to żeby płacić VAT od razu do 25 grudnia a nie z datą faktury jak wystawisz 1.12 w styczniu. I to tyle hałasu, masz płacić nie mając jeszcze pieniędzy ze sprzedaży.
15 listopada 2013 o godzinie 12:52 #9
Ja nie ma pytania, ale moze. Dlaczego ten Pan z MF ciągle utrudnia podatnikom życie ?? Najgorsze w tym wszystkim jest ze teoretycy którzy nie maja pojęcia o prowadzeniu działalności biorą sie za ustawianie. I chodzi o to żeby nie stracił budzet ( doraźnie ) ale podatnicy juz mogą ( kogo to obchodzi ze iluś podatników pójdzie na bezrobocie
Pacjent (83.28.*.*)
15 listopada 2013 o godzinie 17:11 #10
Dziś wspomina o tym Puls Biznesu: http://bit.ly/1cDmtY6 i na str. 14 :-)
18 listopada 2013 o godzinie 09:53 #11
Kiedy ujmować przychód do CIT z tytułu usług rocznych, np. w Sage to byłyby faktury za symfopakiet, gdy faktura jest wystawiana np. w październiku 2013 a obejmuje okres do października 2014 roku? Moment zakończenia tej usługi nastąpi w październiku 2014 roku - jak zatem rozliczyć tę fakturę dla potrzeb VAT zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2014 roku
Wioletta (81.95.*.*)
22 listopada 2013 o godzinie 09:23 #12
Do: Wioletta
Sage wystawiając fakturę np. z tytułu Symfopakietu ma obowiązek podania na fakturze datę wykonania usługi. Art. 19a ust. 3 Ustawy o podatku od towarów i usług stwierdza, iż "Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi." Na tej podstawie wydaje się, iż prawo do odliczanie nastąpi na koniec okresu, za który jest opłacony Symfopakiet. Niemniej konsultujemy jeszcze to zagadnienie.
Renata Kotecka
22 listopada 2013 o godzinie 10:36 #13
A jak w tym przypadku traktować przychód dla CIT?
Wioletta (81.95.*.*)
22 listopada 2013 o godzinie 10:45 #14
Do: Wioletta
Zgodnie z art. 12 ust 3a Ustawy o podatku dochodowym przychód należy rozpoznać w momencie wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż w momencie wystawienia faktury lub uregulowania należności. Sądzę więc, że w tym wypadku dla CIT przychód należy wykazać w miesiącu otrzymania faktury. Ale tak, jak wspomniałam wcześniej Sage będzie to jeszcze konsultować z doradcą podatkowym.
Renata Kotecka
22 listopada 2013 o godzinie 10:59 #15
O fakturach zbiorczych więcej informacji przynosi dzisiejsza Rzeczpospolita: http://bit.ly/19NF2ps
22 listopada 2013 o godzinie 12:35 #16

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).