0 komentarzy

Co zrobić z fakturą, gdy nie doszło do transakcji?

Od kiedy wprowadzono nowelizację ustawy o VAT przybyło przypadków, w których fakturę wystawiono na wiele dni przed dostawą towaru lub wykonaniem usługi, a następnie w ogóle nie doszło do sprzedaży. Podatnik zostaje z taką fakturą „bez pokrycia” w rzeczywistej transakcji i często zastanawia się, jak powinien postąpić z takim dokumentem… 

W myśl obowiązującej obecnie ustawy o VAT, podatnik może dokumentować sprzedaż fakturą najwcześniej 30 dni przed dostawą lub wykonaniem usługi. Co jednak powinien zrobić, gdy do sprzedaży ostatecznie nie dojdzie, albo zostanie ona zrealizowana z opóźnieniem, przekraczającym okres 30 dni? Wyjaśnienia w tej sprawie przedstawiło niedawno Ministerstwo Finansów.

Anulować, korygować, a może nic nie robić?

Zdaniem resortu, podatnik powinien przyjąć odpowiednie działanie zależnie od sytuacji.

Jeżeli faktura nie została wprowadzona do obiegu prawnego (czyli jeszcze nie przekazano jej lub nie wysłano do nabywcy), fakturę taką podatnik powinien anulować.

Kwestie anulowania faktur opisywaliśmy już na naszym blogu w styczniu br. Resort wyjaśnił jednocześnie, że wystawienie faktury, która nie została wprowadzona do obrotu prawnego, nie skutkuje obowiązkiem zapłaty przez podatnika VAT należnego.

W przypadku gdy faktura została przekazana kontrahentowi, a nie doszło do transakcji sprzedaży, podatnik powinien wystawić odpowiednią korektę. Warto w tym miejscu przytoczyć dwie różne sytuacje:

  1. podatnik dokona transakcji sprzedaży z opóźnieniem, po upływie 30 dni od wystawienia faktury;
  2. podatnik ostatecznie nie dokona sprzedaży.

Pamiętajmy, że wystawienie faktury wcześniej niż 30 dni przed wykonaniem usługi lub dostawą towaru uznawane jest za błąd na fakturze, który podlega obowiązkowi korekty (art. 106j ust. 1. pkt 5. ustawy o VAT). Dlatego też w pierwszej przytoczonej sytuacji skorygować datę wystawienia faktury.

W drugiej sytuacji należy skorygować podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku, zerując obie pozycje. Jest to konieczne, ponieważ wedle wyjaśnienia Ministra Finansów, niewystawienie korekty skutkować będzie obowiązkiem zapłaty fiskusowi podatku należnego od niedokonanej przez podatnika sprzedaży. Po stronie nabywcy w tej samej sytuacji nie powstanie jednak żaden skutek podatkowy – nie będzie mógł on odliczyć VAT od nieistniejącej sprzedaży, pomimo posiadania „pustej faktury”. W myśl ustawy, nie odliczy VAT, ponieważ do transakcji nie doszło.

Warto jednocześnie przypomnieć, że w według obowiązujących przepisów, sprzedający nie musi podawać na fakturze daty dostawy towaru lub wykonania usługi. Kiedy bowiem faktura wystawiana jest na wiele dni przed transakcją, dokładna data sprzedaży może nie być jeszcze znana.

Podziel się:

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).