0 komentarzy

Co to jest „metadanie”?

Metadane, to (za Wikipedią) dane o danych, czyli ustrukturalizowane informacje stosowane do opisywania zasobów, dostarczające szczegółowych danych, dotyczących atrybutów zasobów lub obiegu informacji.


Czymże są metadane dla e-faktur? Wg powyższej definicji, są to ustrukturalizowane dane opisujące e-fakturę. W wersji minimalnej muszą zawierać co najmniej informacje wymagane przez prawo. W Polsce jest o ustawa o VAT (art. 106e, ustęp 1, punkty od 1 do 15).

Jakie zatem dane są wymagane? Data wystawienia i numer faktury, dane sprzedawcy i nabywcy (w tym ostatnim przypadku wystarczy sam NIP), datę wykonania usługi/dostawy towarów (o ile jest określona i różna od daty wystawienia faktury); opis pozycji faktury: nazwę, jednostkę miary, ilość, cenę jednostkową, rabaty (o ile nie są uwzględnione w cenie), wartość netto oraz stawkę VAT, oraz podsumowanie VAT – stawki, sumę wartości netto i wartości podatku VAT dla każdej ze stawek.

Jednak dane wymagane to nie wszystko. Metadane, opisujące e-fakturę, mogą zawierać także dodatkowe informacje, którą są absolutnie niezbędne do automatyzacji procesu obiegu e-faktury po stronie odbiorcy dokumentu. Mogą też przyspieszyć inne powiązane z tym operacje, jak przygotowanie płatności, itd...

Wyobraźmy sobie taką operację: nabywca towaru otrzymuje e-fakturę zawierającą metadane, są one odczytywane przez jego system ERP, następuje automatyczna dekretacja, dokument trafia do ksiąg rachunkowych, odpowiednie zapisy są utworzone w rejestrze VAT, towar zostaje przyjęty na magazyn i jest gotowy do sprzedaży, automatycznie jest przygotowany przelew bankowy regulujący należność za fakturę.

To wcale nie jest niemożliwe. Dodanie do metadanych identyfikacji towarów, informacji o sposobie płatności – i już, wszystkie powyższe operacje są wykonalne. I to bez udziału operatora, wszystko to może się zadziać automatycznie (może poza „pierwszym razem”, kiedy to pewne dane muszą zostać uzgodnione pomiędzy systemami).

Czy zatem e-faktura bez metadanych (np. zwykły PDF) może zostać uznana za prawdziwą w-fakturę? W myśl przepisów polskiego prawa oczywiście może. Nie ułatwi jednak niczego po stronie odbiorcy e-faktury. Wystawca zaoszczędzi na papierze, wydruku, pakowaniu i wysyłce. Odbiorca już nie. Prawdopodobnie jeszcze dołoży (w stosunku do faktury papierowej), bo wydrukuje otrzymany dokument…

Na fakturach elektronicznych zawierających metadane najwięcej zaoszczędzą ich firmy-odbiorcy, bo będą miały możliwość zautomatyzowania procesu i sięgnięcia po oszczędności związane z wprowadzaniem i kontrolą danych wprowadzonych z elektronicznej, ale nie elektronicznej faktury.

Podziel się:

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).