1 komentarz

Będzie nowy podatek?

Nowelizacja prawa budowlanego może na powrót przywołać spory o podatki od budowli i urządzeń zlokalizowanych wewnątrz budynków.

W połowie czerwca br. wejdzie w życie znowelizowane prawo budowlane. Jedną z wprowadzonych zmian jest nowa definicja obiektu budowlanego i budowli. Zmiana ta może w konsekwencji doprowadzić do obciążania dodatkowymi podatkami przedsiębiorców posiadających budynki przemysłowe. W obecnym brzmieniu przepisów obiekt budowlany uznaje się budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi (oraz: „budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami”). W nowej definicji za obiekt uznaje się: „budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem”.

Ta niewielka różnica w definicji może otworzyć fiskusowi furtkę do upominania się u przedsiębiorców o nowe podatki od instalacji, urządzeń i niewielkich budowli zlokalizowanych w budynkach przemysłowych. Za obiekt małej architektury mogą zostać uznane np. instalacje okablowania, wodociągowe, czy urządzenia niezbędne do prowadzenia produkcji – w tym także np. transformatory i piece.

Kwestia naliczania podatków od tego typu instalacji nie jest nowa. Przedsiębiorcy przez lata toczyli spory z fiskusem o to, czy powinni płacić daninę od infrastruktury zlokalizowanej w budynku, za który już podatek zapłacono. Szczęśliwie dla podatników pojawiło się korzystne orzecznictwo (np. wyrok NSA II/FSK/418/08), które schłodziło zakusy gmin na sięganie głębiej do kieszeni przedsiębiorców. Jak będzie teraz – zobaczymy po wejściu w życie nowego prawa. Przekonamy się, czy niewinna zmiana w definicji ustawy jest dziełem przypadku, czy celowego działania. To z resztą bardzo ciekawy przykład wprowadzania zapisu w prawie, które w żadnej mierze nie odnosi się do podatków, a które może przełożyć się na systemowe ściąganie przez fiskusa nowych danin.

Podziel się:

Komentarze

Howdy! I basically would like to give a huge thumbs up for the good data you've got here on this post. I will probably be coming once again to your weblog for far more soon. dbaageegdccekefa
20 kwietnia 2015 o godzinie 08:14 #1

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).