0 komentarzy

Będą znowu zmiany w VAT?

Komisja Europejska naciska, a Minister Finansów popiera. Jest prawdopodobne, że w Polsce doczekamy się jednolitej stawki VAT na wszystkie produkty i usługi. Pytanie tylko jaka to będzie stawka…

Jedna stawka VAT na wszystko? To byłby duży krok w kierunku uproszczenia rozliczeń podatkowych w Polsce. Z drugiej strony jednak, wprowadzenie jednolitej stawki oznaczałoby podniesienie cen ogólnych towarów, które dziś objęte są stawkami preferencyjnymi. Taką zmianę najdotkliwiej odczułyby osoby o najniższych dochodach.

Temat jest niepopularny społecznie, więc ekipa rządząca najchętniej nie dotykałaby go. I być może nie zajmowalibyśmy się nim wcale, gdyby nie naciski ze strony Komisji Europejskiej. Już w czerwcu ubiegłego roku KE skrytykowała Polskę wskazując, że szerokie stosowanie preferencyjnych stawek VAT jest niekorzystne dla budżetu. Pojawiły się wówczas spekulacje co do możliwej wysokości podatku na poziomie 17 lub 18%. Wyliczono, że wprowadzenie jednolitej stawki 17% VAT spowodowałby obniżenie dochodów budżetu, podczas gdy stawka 18% pozwoliłaby uzyskać nadwyżkę względem obecnych wpływów rzędu 1 – 2 mld rocznie.

Szef resortu finansów niedawno stwierdził, że nie ma takiego ministra finansów, który nie popierałby uproszczenia podatku VAT. Podkreślał przy tym rozmaite korzyści dla przedsiębiorców. Trudno odmówić mu racji, tylko niestety nie wiadomo, jaką stawkę preferowałby resort. Jeśli przyjęta zostanie stawka na poziomie 18%, jest pewne, że dla nas wszystkich – konsumentów – będzie to równoznaczne z realnym wzrostem obciążeń podatkowych. Trudno się spodziewać, aby ministerstwo ustaliło stawki uszczuplające wpływy budżetowe… Dlaczego temat ten pojawia się teraz? Czy przypadkiem nie jest tak, że zbliża się moment, kiedy w Polsce miały zostać obniżone stawki VAT o 1%, po tym jak podniesiono je w styczniu 2012 r.? Decyzja o ich obniżeniu jest odwlekana już drugi rok…

Stracą jak zwykle najubożsi

Jednolita stawka VAT uderzy w najmniej zamożne gospodarstwa domowe. Obecnie podatek od towarów i usług stanowi ok. 16,3% ich wydatków, podczas gdy w przypadku gospodarstw najbardziej zamożnych tylko 6,8%. Preferencyjnymi stawkami VAT objęte są dziś podstawowe artykuły – przede wszystkim żywność.

W opinii Ministerstwa Finansów jednolita stawka VAT będzie pomocna w walce z oszustwami podatkowymi. Być może tak. Bardziej jednak pewne jest to, że byłaby ona również pomocna w zwiększeniu dochodów budżetowych. Gdyby rząd zdecydował się wprowadzić jednolitą stawkę VAT i tak na taką zmianę musielibyśmy poczekać. Tu konieczny byłby cały pakiet rozwiązań, które byłyby w stanie przekonać parlament do ich wprowadzenia. W roku wyborów realna dyskusja na ten temat zostanie niemal na pewno odroczona.

Podziel się:

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).