1 komentarz

Lunch zaliczony w koszty…?

Powracamy do kwestii zaliczania w koszty wydatków przedsiębiorcy na poczęstunek przy okazji spotkania z kontrahentem. NSA wydał kolejny w tym roku wyrok, z którego przedsiębiorcy mogą być zadowoleni. 


Przedsiębiorcy zdążyli się już pogodzić z interpretacją przepisów podatkowych, które nakazują wyodrębnić z kosztów uzyskania przychodu wszelkie wydatki na usługi gastronomiczne ponoszone w związku ze spotkaniami biznesowymi. Tymczasem w tym roku na wokandę sądów administracyjnych trafiło już kilka spraw, których rozstrzygnięcie – wbrew dotychczasowym interpretacjom fiskusa – jest korzystne dla firm.

10 września br. Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: II FSK 2019/13) wydał ważny wyrok w sprawie zaliczania do tzw. reprezentacji wydatku na posiłek dla kontrahenta. NSA w swoim orzeczeniu jednoznacznie uznał, że wydatek na posiłek w restauracji w związku ze spotkaniem biznesowym nie stanowi reprezentacji. Tym samym, podatnik może zaliczyć taki wydatek do swoich kosztów. Dodatkowo sąd zaznaczył, że reprezentacji nie stanowią również wydatki na konsumpcję związane z negocjacjami czy promocją produktu.

W czerwcu NSA w siedmioosobowym składzie wydał wyrok pokrewny (pisaliśmy o tym na naszym blogu 4 lipca: http://bit.ly/14lpScN), w którym uznał, że do reprezentacji można zaliczyć jedynie te wydatki gastronomiczne, które mają na celu budowanie lub poprawę wizerunku.

Czy zatem przedsiębiorcy, przy okazji spotkań biznesowych ze swoimi kontrahentami, mogą prosić o rachunki i faktury i spokojnie zaliczać je w koszty? Najwyraźniej mnogość spraw rozpatrywanych przez NSA wskazuje, że temat ten stanowi przedmiot sporu przedsiębiorców z fiskusem. Wyroki NSA są korzystne dla firm, ale niepokoi fakt, że na płaszczyźnie sporu sprawy muszą trafiać do sądów. 

Podziel się:

Komentarze

Jak najbardziej powinno się tego typu koszty odliczać, swoją drogą to chyba jakiś cud, że firmy wygrały spory z Zusem :)
20 września 2013 o godzinie 14:48 #1

Komentuj

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*).